Bieganie i praca serca

bieganie

Choroby związane z sercem są tym elementem, który w dobie współczesnej jest mocno nasilony. Choroba wieńcowa, zawały serca, nadciśnienie są zjawiskami chorobowymi, które zbierają spore żniwo. Oczywiście właściwa dbałość o siebie może znacząco poprawić funkcjonowanie mięśnia sercowego oraz może zmniejszyć ryzyko wystąpienia groźnych chorób. Jednym ze sposobów na poprawę funkcjonowania serca jest sport.

Jak sport wpływa na serce?

Oczywiście nie każdy i na pewno nie mamy na myśli sportu wyczynowego. Rekreacja w postaci joggingu, w postaci biegania może bardzo pozytywnie na tenże narząd w ciele człowieka wpłynąć. Przede wszystkim dzięki bieganiu możemy mówić o znacznie sprawniejszym leczeniu nadciśnienia tętniczego jak również w łagodzeniu jego skutków. Poza tym również bieganie znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Znacznie rzadziej będziemy mieli do czynienia z zaburzeniami rytmu serca, a poza tym również ryzyko wystąpienia zjawiska niedokrwienia mięśnia sercowego będzie znacząco mniejsze. To jeszcze nie wszystko. Tak naprawdę bowiem bieganie ma istotny wpływ na ustabilizowanie poziomu cholesterolu. W tym względzie będziemy mówili zarówno o obniżeniu poziomu tak zwanego złego cholesterolu jak również i możemy mówić o zwiększeniu poziomu tego „dobrego” cholesterolu.

Tym samym bieganie to jeden z najlepszych sposobów na to, aby ograniczyć ryzyko jakichkolwiek chorób związanych z sercem oraz układem krążenia. Bieganie nie wymaga żadnych inwestycji, a jedyne co jest potrzebne, to własna mobilizacja.