Boczniaki a zdrowie

boczniaki

Nie każdy z nas wie czym są boczniaki. Są to grzyby, które mają dość nietypowy kształt. Są bowiem podłużne. Mają kolor biały i konsystencję mięsistą. Stąd też są często wykorzystywane w kuchni osób nie jedzących mięsa oraz żadnych produktów odzwierzęcych. Przypomina swoim smakiem mięso, stąd też w tym gronie cieszy się bardzo dużą popularnością. Boczniaki zawierają dużo właściwości zdrowotnych.

Boczniaki i ich właściwości

Obniżają bowiem poziom złego cholesterolu oraz cukru. Warto również wspomnieć o tym, że niszczą komórki rakowe. Są również źródłem białka, soli mineralnych oraz witamin. Warto je włączyć również do diety przez wzgląd na to, że zawierają flawonoidy, które zapobiegają wolnym rodnikom. W związku z tym spowalniają procesy starzenia. Te niepozorne grzyby rosną na pniach drzew liściastych. Możemy je znaleźć wszędzie, nie tylko w lesie. Układają się dachówkowato. Boczniaki są świetnym źródłem białka w diecie, dlatego też będąc na diecie lub nie korzystając z produktów odzwierzęcych, warto je jeść. Są one łatwo przyswajalne i zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. W odróżnieniu od zwykłych leśnych grzybów zawierają dużo soli mineralnych oraz witamin. Są kompletne w witaminy z grupy B, zawierają witaminę C oraz sód, cynk, wapń, fosfor, potas, magnez oraz żelazo.

Co zawierają?

Dzięki zawartości pleuranu może przyczyniać się do zmniejszania się guzów nowotworowych. Dodatkowo zawierają beta-glukan, który również wpływa pozytywnie na guzy nowotworowe. Jedząc regularnie te grzyby zmniejsza się nam poziom cholesterolu, natomiast osoby chorujące na cukrzyce mogą spodziewać się spadku cukru we krwi. U osób cierpiących na miażdżycę poprawia się stan naczyń krwionośnych. Boczniki zawierają także ergotioneinę. Jest to przeciwutleniacz, który odpowiada za spowolnienie procesów starzenia się oraz ma za zadanie chronić komórki przed starzeniem się. Grzyby te świetnie imitują mięso. Można z nich przygotować flaczki, kotlety czy też burgery. Są zatem świetnym roślinnym substytutem mięsa, które nie zawsze jest jedzone przez każdego z nas.