choroba a trening na siłowni

trening

Trening fizyczny w jakiejś ciężkiej chorobie, czy w praktycznie każdej chorobie, może być dla danej osoby zagrożeniem. Dlatego też większość osób przerywa swoje wysiłki fizyczne wraz z informacją o chorobie czy też wraz z pojawieniem się gorszego samopoczucia. Oczywiście jeśli mówimy o jakimś przeziębieniu, o występującej gorączce, to jak najbardziej zrozumiałe jest to, że przerywamy trenowanie i dajemy naszemu organizmowi trochę odpocząć. Jednakże czy jest koniecznym przerywanie regularnych treningów w sytuacji, gdy mamy do czynienia z jakąś chorobą przewlekłą?

Trening a choroby przewlekłe

Nie zawsze wymagana jest długa przerwa od wysiłku fizycznego. Aczkolwiek oczywiście są sytuacje, w których jest to wskazane. W pewnych sytuacjach jednak nie jest to konieczne, ale… i właśnie w tym miejscu jest to jedno zastrzeżenie. Każda choroba wiąże się z tym, że nasz organizm funkcjonuje nieco inaczej, wysiłek fizyczny, nawet ten najdrobniejszy, może być swego rodzaju zagrożeniem. Potrzebna jest zatem właściwa wiedza na temat odpowiedniego treningu w danej sytuacji. Nie obejdzie się bez konsultacji ze specjalistą.

Rola trenera personalnego

callaneticsW tym miejscu na pewno warto jest zwrócić szczególną uwagę na osobę trenera personalnego. Jego wiedza zasadniczo nie ogranicza się tylko i wyłącznie do znajomości metod trenowania. Tutaj możemy bowiem również liczyć na szerszą wiedzę medyczną. Trener personalny powinien potrafić ustalić dla nas taki plan treningowy, który nie będzie kolidował z naszą chorobą – o ile oczywiście jest to możliwe. To on również zazwyczaj decyduje o tym, czy trening jest kontynuowany, czy koniczne jest wybranie się do lekarza specjalisty. Pamiętajmy, trener personalny nie jest lekarzem, dlatego nie powinniśmy bazować tylko i wyłącznie na jego opinii.

Pomoc konkretnego specjalisty

Można powiedzieć wręcz, że treningu fizycznego nie należy przerywać w momencie, w którym dowiadujemy się o jakiejś chorobie, ale koniecznym jest właśnie w tym momencie zwrócenie się o poradę do lekarza i o pomoc do trenera personalnego. Nie da się bowiem ukryć, że jest to najlepsze i najbezpieczniejsze dla nas rozwiązanie, o ile oczywiście chcemy nadal trenować i chcemy poprzez ten trening nadal osiągnąć to, co sobie wcześniej zakładaliśmy. W tym miejscu w sposób szczególny musimy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju choroby nowotworowe, które nie wykluczają wysiłku fizycznego, ale wymagają stosowania szczególnych zasad.