Choroby wątroby

wątroba

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Pełni szereg funkcji utrzymujących nas przy życiu, dlatego zasługuje na naszą uwagę. Większość chorób wątroby przebiega bezobjawowo, co skutkuje tym, że zbyt późno decydujemy się na wizytę u specjalisty. Tymczasem nasz organizm wysyła pewne sygnały, których nie powinno się bagatelizować. Jednym z nich są zmiany skórne.

Zmiany w wątrobie

Naszą czujność powinny wzbudzić między innymi podskórne złogi cholesterolu, zwane kępkami żółtymi. Najczęściej zlokalizowane są w okolicach oczu i nosa, jednak pojawiają się też w okolicach stawów łokciowych i kolanowych. Ze względu na bardzo małe rozmiary można je przeoczyć. Jednak ich obecność może świadczyć między innymi o marskości wątroby. Kolejnym sygnałem problemów z wątrobą są przebarwienia. Nierównomierne rozmieszczenie pigmentu zwykle dotyczy okolic ust, oczu i powierzchni dłoni. Często jest też mylone  z piegami. Czasem przebarwienia pojawiają się na spojówkach i błonie śluzowej policzków. Kolejnym symptomem, który powinien zwrócić naszą uwagę są pajączki naczyniowe, pojawiające się najczęściej na szyi, klatce piersiowej i ramionach. Tego typu zmiany pojawiają się również w ciąży i zwykle są niegroźne, jednak poza tym wyjątkowym stanem powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

Następną oznaką problemów z wątrobą jest żółtaczka. Zażółcenie jest zwykle znaczniejsze na górnych częściach ciała niż na dolnych. Jest to związane ze wzrostem stężenia bilirubiny we krwi. Warto pamiętać, że wątroba nie zaalarmuje nas bólem, że coś jest nie tak, gdyż nie ma połączeń nerwowych.