Cukier trzcinowy a biały

cukier

Nie od dziś wiadomo, że cukier nie jest zdrowy. Ale kto nie lubi słodyczy? Kto nie lubi słodkiego smaku? Ile z nas jednak zdaje sobie sprawę o śmiertelnym zagrożeniu, jakim jest właśnie biały cukier. Przez wzgląd na jego złe właściwości i dużą ilość pustych kalorii, wytwarzane są coraz to inne cukry i słodziki. Ludzie postrzegają cukier trzcinowy jako znacznie zdrowszy. Stosują go więc w swojej diecie jako zamiennik zwykłego białego cukru. Jest on w końcu dużo smaczniejszy, jednak jaka jest prawda? Niewiele osób postanawia powiększyć swoją wiedzę i poczytać na jego temat.

Biała śmierć?

Sądzimy bowiem, że wszystko, co białe, jest niezdrowe, natomiast to, co ciemne ma korzystne właściwości dla naszego zdrowia. To jest zdecydowanie błędny tok rozumowania. Dlaczego więc cukier trzcinowy jest uważany, za zdrowszy? Swój kolor zawdzięcza temu, że w procesie produkcji nie jest oddzielana melas jak w przypadku białego cukru. Zawiera on także sacharozę, której powinniśmy starać się unikać. Nie bez powodu mamy określenia „biała śmierć”. Warto więc zacząć zwracać uwagę na etykiety, aby nie dać się zrobić w „bambuko” producentom, którzy wykorzystują wiarę w zdrowotne właściwości „brązowego cukru”. Cukier trzcinowy nie różni się praktycznie niczym od zwykłego białego, oprócz oczywiście koloru i ceny. Oba, poddane rafinacji mają kolor biały, natomiast bez tego zabiegu, jest on brązowy.

Jak zatem można mówić, że jeden jest lepszy od drugiego, gdy tak naprawdę są praktycznie tym samym? Jeśli jednak pojawiłoby się pytanie o to, który z cukrów będzie zdrowszy, odpowiedź będzie oczywista. Melasa ma w sobie bowiem kilka właściwości zdrowotnych. Zatem, wybierając cukier, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakupić ten, który był nieoczyszczony. Warto jednak wspomnieć, że zawartości zdrowych składników w melasie są minimalne, zatem czy warto przepłacać za coś niejednokrotnie drugie tyle, co za nie zabarwioną wersję? Czy nie lepiej w tym wypadku zdecydować się faktycznie na zdrowszy, aczkolwiek droższy cukier bądź słodzik?