Jak ćwiczyć? Samemu, czy pod okiem fachowca?

fitness

Dobrze wiemy, że aby zgubić zbędne kilogramy i poprawić swoją sylwetkę nie wystarczy tylko dobrać odpowiednią dietę. Ta powinna być podparta dobrze zorganizowanymi ćwiczeniami. Często jednak mamy dylemat – ćwiczyć samemu, czy pod wodzą profesjonalisty? Z jednej strony idąc na siłownie mamy pełen pakiet ćwiczeń do wyboru, z drugiej strony nie korzystamy z tego tłumacząc się brakiem czasu, lub (to często!) brakiem pieniędzy. Dlatego ćwiczeń podejmujemy się sami. Trzeba jednak wiedzieć, by treningi dawały pożądane rezultaty muszą być wykonywane z głową. Dlatego mamy nadzieje, że poniższy artykuł pomoże Ci rozwiązać wszelkie wątpliwości jak ćwiczyć.

Jak ćwiczyć na siłowni?

Warto zacząć od tego, że każdy powinien dobrać intensywność ćwiczeń pod swoje możliwości. Dlatego w przeciwieństwie do osób bardzo młodych i zdrowych, starszym zaleca się dłuższe i bardziej lekkie treningi. Generalnie na siłowni powinniśmy ćwiczyć nie rzadziej, niż trzy razy w tygodniu. Zwłaszcza jeśli mamy konkretne założenia co do osiąganych rezultatów. Każde ćwiczenia na siłowni powinniśmy zacząć od rozgrzewki. Następnie powinny być ćwiczenia na bieżni, lub rowerze, na koniec warto robić sobie około 30 minutowy trening cardio. Cała wizyta na siłowni nie powinna przekraczać 1,5 godziny. Ponadto zawsze pamiętaj, by zabrać ze sobą butelkę wody i ręcznik.

Ćwiczenia w domu

Jeśli jednak planujemy trening siłowy w domu, to w tym wypadku również warto pamiętać o rozgrzewce. Ogromnie ważne jest, to, czy posiadasz w domu taki sprzęt jak: ciężarki, rower, czy bieżnia – jeśli nie Twoje treningi powinny wyglądać następująco. Rozgrzewka, to kilkanaście podskoków (z użyciem skakanki, bądź nie). Dalsza część ćwiczeń, to około 10-15 minutowe pakiety składające się między innymi z: pompek na ścianie, unoszenia pleców i nóg w leżeniu na brzuchu, wyrzut nogi do tyłu w klęku podpartym, czy skłony brzucha do ugiętej nogi. Intensywność poszczególnych ćwiczeń powinno się obrać pod kątem rezultatów które chce się osiągnąć (szczupła sylwetka, mięśnie ud).

Ćwiczenia Pilates

Wśród wielu proponowanych ćwiczeń można wyróżnić tak zwane ćwiczenia Pilates. Co jest w nich najistotniejsze – przeznaczone są dla ludzi w każdym wieku. Oczywiście, tak jak w przypadku innych treningów, tak i ćwiczenia Pilates warto skonsultować wcześniej z fachowcem. Treningi Pilates, to połączenie gimnastyki, jogi i baletu. Dlatego każde ćwiczenia powinny być wykonywane przy muzyce. Ruchy powinny być wolne i dokładne. Jego główną zaletą jest fakt, że rozciąga wszystkie mięśnie, dzięki czemu człowiek zwiększa świadomość własnego ciała. Ponadto treningi Pilates redukują stres, oraz zapobiegają bólom kręgosłupa, co daje możliwość trenowania osobom starszym.

Ćwiczenia fitness

Z pewnością zaliczane do najpopularniejszych. Wykonywane na różne sposoby, w zależności od tego jaki efekt pragnie się uzyskać. Do najpopularniejszych ćwiczeń zalicza się między innymi: ABT (ćwiczenia mięśni ud, brzucha i pośladków), fitness jumping (intensywne skoki na trampolinie), fit dance (połączenie aerobiku z elementami figur tanecznych), czy fat burning (zestaw ćwiczeń pozwalający zredukować tkankę tłuszczową).