Cytryna – kilka najważniejszych zastosowań

cytryna

Cytryna jest produktem bardzo dobrze nam znanym i szeroko stosowanym. Niekiedy jednak zapominamy jak wielką ilością zalet i pozytywnych oddziaływać cechuje się zwykła cytryna. Każdego rana warto wypić szklankę wody z cytryną i cieszyć się jej niesamowitymi walorami zdrowotnymi.

Szklanka soku z cytryną każdego poranka

Znakomitym sposobem na  to aby nasze ciało było w pełni nawodnione. Dodatkowo taki napój oczyszcza je od środka i ma cudowne właściwości antybiotyczne, wirusobójcze a także grzybobójcze. Udowodniono, że woda z cytryną cechuje się nawet właściwościami antynowotworowymi.

Oczywiście cytryna zawiera również ogromna ilość witaminy C, flawonoidów, a także witamin z grupy B. W jej składzie znajdziemy również szereg związków mineralnych jak na przykład:

  • sole żelaza,
  • sole wapnia,
  • sole magnezu,
  • sole krzemu,
  • sole miedzi
  • sole potasu,

Cytrusowe owoce są doskonałym źródłem bioflawonotdów, takich jak hesperydyna, kwercetyna, rutyna, diosmina. To właśnie one poprawiają pracę naczyń krwionośnych, a także doskonale wzmacniają cały system immunologiczny. Cytryna i jej regularne spożywanie łagodzi napięcie nerwowe, a także działa przeciwstresowo. Cytryna znana jest również z orzeźwiającego działania, poprawy pamięci, myślenia, zapamiętywania.

Jak sporządzić poranną miksturę?

W szklance z letnią wodą wyciskamy sok z połowy cytryny. Następnie dodajemy do smaku miód i mieszamy. Sporządzony napój wypijamy w ciągu 30 minut przed planowanym posiłkiem. Napój z cytryną dodaje nam energii, dlatego możemy porównać go do porannej kawy. Co więcej, pozytywnie działa również na nasz metabolizm, oraz usuwa z krwi zalegające toksyny.

Napój z cytryny wieczorową porą

Jeśli wypijemy wodę z miodem i cytryną wieczorem łatwiej zaśniemy. Związki antyseptyczne i zasadotwórcze związki soli mineralnych odtruwają wątrobę. W czasie snu mamy więc również możliwość odtruwania organizmu, a tym samym zadbania o swoje zdrowie.