Czy w czasie diety można pić alkohol?

alkohol a dieta

Picie alkoholu w czasie stosowania diety odchudzającej może być nie lada problemem. Alkohol jest, bowiem wysokokaloryczny, sprawia, że czujemy się głodni, a także spowalnia pracę metabolizmu. Oczywiście w czasie odchudzającej diety nie musisz całkowicie z niego rezygnować, ale zastosuj kilka zasad, aby nie przeszkodzić w redukcji zbędnych kilogramów.

Alkohol to tylko puste kalorie

Jeśli często sięgasz po alkohol musisz wiedzieć, że przeszkadza Ci on w utracie zbędnych kilogramów. Jest on, bowiem bardzo kaloryczny. Okazuje się, bowiem że już jeden gram czystego alkoholu to 8 kalorii. Wydaje się niewiele? Otóż kufel piwa ma około 250 kalorii, kieliszek wódki – 50. Jednak, kiedy sięgamy po alkohol zwłaszcza w czasie spotkań towarzyskich, rzadko kończy się na jednym kieliszku, co sprawia, że kalorie kumulują się. Dodatkowo alkohol ma jedynie puste kalorie, które nie wnoszą do naszego organizmu żadnych witamin czy minerałów.

Alkohol sprawia, że czujemy się głodni

Ktoś, kto rzadko sięga po alkohol na pewno zauważył, że jego wypicie sprawia, że czujemy się po prostu bardzo głodni. Alkohol pobudza nasz apetyt, a dodatkowo sprawia, że sięgamy po dania słone, tłuste i pikantne. Z kolei te potrawy są także bardzo kaloryczne i koło się zamyka. Dodatkowo warto wspomnieć, że wiele alkoholi ma ogromną zawartość cukru, a są to przede wszystkim wina i słodkie likiery. Piwo z kolei powoduje gwałtowne zmiany cukru we krwi oraz wyrzuty insuliny. To sprawia, że insulina krąży w obiegu a tym samym odkłada się tkanka tłuszczowa.

Alkohol na metabolizm

Alkohol powoduje wiele konsekwencji dla naszego organizmu. Niestety konsekwencje te są negatywne w swoich skutkach. Przede wszystkim źle wpływa na metabolizm i stanowi to największy problem wśród osób odchudzających się. Dodatkowo cierpi wątroba, która musi uporać się z nadmiarem aldehydu octowego. Co więcej alkohol wypłukuje składniki mineralne i negatywnie wpływa na układ immunologiczny.

Jak pić alkohol, aby nie popsuć diety?

Jeśli już koniecznie chcesz wypić nieco alkoholu, lecz boisz się, że zniweczysz swe dotychczasowe wysiłki, pamiętaj, aby:

  • Wybierać niewielkie ilości wina
  • W czasie picia nie jeść przekąsek
  • Nie mieszaj alkoholu ze słodkimi napojami
  • Nawadniaj organizm
  • Alkohol zawsze pij z umiarem