Czy dieta ma znaczenie podczas wychodzenia z kontuzji?

Czy dieta ma znaczenie podczas wychodzenia z kontuzji?

Każda kontuzja ma odrębną genezę, podstawy i sposób leczenia. Wymaga czasu, cierpliwości i odpowiedniego działania. Niezależnie od tego, o jakiej kontuzji jest mowa, stosowana dieta ma bardzo duże znaczenie. Dzięki zastosowaniu właściwej diety możemy bowiem mówić o skuteczniejszym leczeniu i skuteczniejszej rehabilitacji.

Dlaczego dieta na znaczenie podczas rehabilitacji?

Mówiąc o wpływie diety na rehabilitację, wskazać należy na to, że dzięki niej stany zapalne, które towarzyszą urazom, mogą mieć lżejszy przebieg, a tym samym cały proces dochodzenia do pełni zdrowia może być znacznie skrócony. Stosowanie dobrej diety pomoże nie tylko w szybszej regeneracji i leczeniu urazów, ale jednocześnie też może ograniczyć wystąpienie stanów zapalnych oraz urazów. W leczeniu urazów ważna będzie nie tylko sama dieta, ale równocześnie też istotne będzie sięgnięcie po dobrej jakości sprzęt rehabilitacyjny oraz dobre metody rehabilitacji. Te trzy elementy pozwolą nam szybciej uzyskać pełną sprawność. Polecamy sklep Visamed jako dostawcę dobrej jakości sprzętu medycznego, pomocnego podczas rekonwalescencji.

Składniki dobrej diety

Aktywność fizyczna może mieć bardzo różny wymiar. Intensywność i rodzaj owej aktywności fizycznej mają bardzo duży wpływ na dietę, o które wspomniano wcześniej. Owa dieta to przede wszystkim zadbanie o właściwe składniki, o ich odpowiednią ilość. O jakie składniki w szczegółach chodzi? Mowa jest o:

  • witamina C
  • witamina D
  • wapń
  • magnez

Nie są to oczywiście wszystkie niezbędne organizmowi składniki odżywcze, ale na pewno te kluczowe podczas procesu leczenia kontuzji. Witamina C jest tu najważniejsza. Przede wszystkim jest ona silnym antyoksydantem. Poza tym również powoduje syntezę kolagenu. Ten z kolei jest głównym składnikiem tkanki łącznej. W efekcie poszczególne struktury owej tkanki znacznie szybciej podlegają regeneracji. Kolagen występuje także w ścięgnach, chrząstkach stawowych, skórze oraz tkance podskórnej. Szybsza regeneracja jest tu zapewniona. Witamina D odpowiada za gospodarkę wapnia i fosforu i nienasycone kwasy tłuszczowe. To wpływa na elastyczność stawów, na ich ruchomość oraz na unikanie stanów zapalnych. Wapń jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkich kości, a tym samym jego obecność w diecie jest bardzo ważna. Pozostał jeszcze magnez, który pełni wiele ról w organizmie, ale jedna z ważniejszych dotyczy kurczliwości mięśni.

Tym samym z pełnym przeświadczeniem można zatem powiedzieć, że dieta ma kluczowe znaczenie dla procesu regeneracji organizmu po różnych urazach i kontuzjach. Nie stosując dobrej diety, człowiek znacząco opóźnia proces dochodzenia do pełni zdrowia. Poza tym dieta to element, który ma bardzo duże znaczenie w kontekście unikania wystąpienia urazów i kontuzji.