Czym jest nietolerancja pokarmowa?

nietolerancja

Nie od dziś wiadomo, że w żywności zaczyna dominować chemia. I to nie tylko w słodko – słonych przekąskach, napojach, czy daniach w restauracjach typu fast food. Również codziennie spożywane przez nas produkty spożywcze takie jak: mleko, jajka, sery, czy mięso również sprzedawane nam są z często niemałym dodatkiem chemii. To może być pierwszy krok do nietolerancji pokarmowej. Poniżej zamieszczamy kilka słów nie tylko o jej objawach, ale i przyczynach, a co najważniejsze podpowiemy jak z nią walczyć.

Nietolerancja pokarmowa – przyczyny i objawy

Nietolerancja pokarmowa, to po prostu odrzucanie naszego organizmu konkretnego składnika w danym produkcie.
Jeśli chodzi o objawy – te mogą przybierać różną postać. Przede wszystkim są to nudności, biegunka i wymioty. Mogą pojawić się również dodatkowe objawy takie jak: bóle głowy (w tym migrena), wysypka (która w tym przypadku może prowadzić do atopowego zapalenia skóry). Mogą pojawić się również bóle kości i stawów.
Jeśli zbyt długo spożywamy produkty na które jesteśmy uczuleni, to może prowadzić to do nadwagi – ta nierzadko zaczyna prowadzić do chorób serca, czy układu krążenia. Nietolerancja pokarmowa może prowadzić również do depresji!

Nietolerancja pokarmowa – leczenie

W przypadku nietolerancji pokarmowej najistotniejsza jest odpowiednia diagnostyka. Specjalistyczne testy pozwalają na dokładne zlokalizowanie przyczyny choroby. Bo grunt, by leczyć je w zarodku, a nie tylko łagodzić jej objawy. Samo leczenie nie opiera się na farmakologii, a na diecie. Najpierw całkowicie eliminuje się nietolerowane produkty. Następnie ponownie, stopniowo zostają wprowadzone dzięki czemu nasz organizm powoli się z nimi oswaja.

Co jeszcze warto wiedzieć?

By dobrze zdiagnozować nietolerancje pokarmową najlepiej udać się do lekarza specjalizującego właśnie w dziedzinie żywienia i wszelkich chorób związanych z układem pokarmowym. Niestety objawy nietolerancji pokarmowej w wielu przypadkach mogą utrzymywać się do kilku tygodni.

Polecamy również pomocne artykuły z serwisu http://bodyrock.pl/, które sami chętnie czytamy.