Jak dbać o kręgosłup pracując w biurze?

Jak dbać o kręgosłup pracując w biurze?

Siedzący tryb życia – czy to nie jest przypadkiem jedna z dolegliwości XXI wieku? Wielu specjalistów tak sądzi i w gruncie rzeczy nie ma się czemu dziwić. Dziś większość z nas pracuje przede wszystkim przy komputerze spędzając tym samym przed ekranem monitora po kilkanaście godzin dziennie. Podobnie jest po pracy, gdzie zamiast aktywności fizycznej często wybieramy przesiadywanie przed telewizorem, lub ponownie przed komputerem, jednak tym razem wyłącznie w celach rozrywkowych.

Po krótkim czasie zaczyna jednak cierpieć na tym nasz kręgosłup, gdzie początkowe bóle i uczucie sztywności z czasem mogą przerodzić się w konkretniejsze urazy, czy schorzenia. W związku z tym w dzisiejszych czasach profilaktyka zdaje się być podwójnie ważna. Co ciekawe o swój kręgosłup można zadbać chociażby… prawidłowo przed nim siedząc. Zatem jak to zrobić?

Prawidłowa pozycja siedzenia przed komputerem

Warto zacząć od tego, że w przypadku siedzenia przed komputerem bardzo ważne jest odpowiednie podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W związku z tym kupując krzesło zadbaj o to, aby miało one właśnie w tym miejscu solidnie podparcie. Zaczynając jednak od głowy, należy zadbać o to, aby nie musiała ona być pochylona, a wzrok znajdował się na wprost ekranu monitora. Plecy powinny być jak najbardziej wyprostowane. Aktualnie, to właśnie zgarbiona postawa przed komputerem staje się częstym powodem wad postawy, w tym skoliozy. Ręce i dłonie powinny być ułożone na klawiaturze w taki sposób, by tworzyły z nią kąt prosty, podobnie jak odcinek udowy nóg. A skoro o nogach mowa, to powinny być one pod biurkiem, gdzie w tym miejscu powinny mieć określoną przestrzeń. Jeśli chodzi o stopy, to zawsze powinny mieć one podparcie. Jest to ważne nie tylko dla sylwetki ciała, ale i układu krążenia, dlatego też nawet jeśli musisz podwyższyć swoje krzesło, to zadbaj o to, aby Twoje stopy miały odpowiednią podpórkę. Wracając na moment do ułożenia rąk warto wspomnieć i podłokietnikach po ręce – zapewniają im większą wygodę.

Poduszki ortopedyczne do siedzenia

Bo do prawidłowego siedzenia warto dorzucić jeszcze coś co dodatkowo zapewni nam wsparcie ortopedyczne. Tu idealnym rozwiązaniem zdają się być poduszki ortopedyczne do siedzenia, które oprócz wspomnianego wsparcia są również bardzo wygodne. Najczęściej w kształcie fotela idealnie dopasowują się do prawidłowego siedzenia.

Choć popularne krzesła na kołkach, to wybór większości klientów, to jednak nadal wielu zamiast niego korzysta ze zwykłych krzeseł. Na szczęście i dla nich znalazło się odpowiednie rozwiązanie, mianowicie nakładki na krzesło, najczęściej zawierające charakterystyczne wystające, a co najważniejsze – masujące punkciki.

Aktywność fizyczna, to podstawa

W związku z tym ruszaj się jak najwięcej – nawet poświęcając 15 minut na krótkie przysiady, podskoki, czy przebieżki, czy półgodzinnym spacerem jesteś w stanie zdziałać dla swojego organizmu bardzo wiele. Nie mówiąc już o takich aktywnościach jak basen, jazda na rowerze, czy fitness. Krótko mówiąc aktywność fizyczna, to sposób, który pozwoli uniknąć Ci zastygnięcia mięśni.