Czy dieta białkowa ma sens?

białko

Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież diety białkowe należą obecnie do tych najbardziej skutecznych. Jednakże faktycznie musimy jasno powiedzieć, że nie są one czymś, co powinno być stosowane przez każdego z nas, a wręcz przeciwnie. Diety oparte w głównej mierze na białku są przeznaczone dla osób o silnym organizmie, o bardzo dobrym zdrowiu, o silnej woli. Białko ma takie właściwości, że powoduje uczucie sytości, że przyspiesza przemianę materii, ale z drugiej strony w typowej diecie białkowej mamy do czynienia z bardzo dużą ilością owego białka, a zatem można także mówić o jego nadmiernej ilości.

Skutki uboczne?

Dieta tego typu powoduje różnego rodzaju skutki uboczne, powoduje różne schorzenia. Większość dostępnych diet białkowych opiera się na białku, co jest oczywiste, ale jednocześnie też brakuje w nich takich składników jak węglowodany oraz tłuszcze, a przynajmniej tych składników mamy zbyt małą ilość. Tym samym nie możemy mówić o czymś pozytywnym, będziemy mówili o pewnych niedoborach owych składników. Te są niezbędne do zdrowego funkcjonowania każdego organizmu, a więc tym samym elementem koniecznym staje się posiadanie bardzo dobrego zdrowia, aby móc mówić o możliwości stosowania diety białkowej.

My wskażemy na dietę Dukana jako jedną z tych bardziej znanych, ale na pewno nie jest to jedyna znana nam dieta białkowa. Jeśli chcemy ją stosować, powinniśmy bezwzględnie udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania potwierdzające dobry stan naszego zdrowia. Nawet jeśli jesteśmy w pełni zdrowi i zaczynamy stosować ową dietę, to warto jest stale się kontrolować, włącznie z wykonywaniem pewnych badan. Tutaj bowiem bardzo szybko może dojść do wystąpienia pewnych niedoborów, co z kolei odbije się w sposób negatywny na naszym zdrowiu.

Czy warto sięgnąć po białko?

Diety białkowe są bardzo drastyczne i musimy mieć świadomość, że będziemy odczuwali jakieś dolegliwości, że będziemy mówili o znacznie gorszym samopoczuciu. Diety białkowe są bardzo skuteczne w stosunkowo krótkim czasie z uwagi na to, że mamy tutaj do czynienia z szybką utratą wody zawartej w organizmie. W tym kontekście również należy dopatrywać się pewnych zagrożeń, ponieważ zbyt szybka utrata wody przez organizm może stanowić dla niego poważne zagrożenie. Chcąc zatem postawić na jakieś skuteczne diety odchudzające, powinniśmy skontaktować się z dietetykiem, który wskaże nam na skuteczne sposoby odchudzania bez żadnych skutków ubocznych. To najlepszy znany nam sposób na to, aby móc mówić o skutecznym i zarazem również zdrowym odchudzaniu, zdrowym sposobie na codzienność.