Dieta po zawale – główne zasady

dieta po zawale

Osoby, które doznały zawału mięśnia sercowego muszą dbać zawsze o prawidłowe odżywianie. Aspekt ten jest bardzo istotny i równie ważny, co przyjmowanie leków. Jak zadbać o prawidłową dietę i jakie produkty zastosować, by po zawale nabrać sił i odzyskać pełnię zdrowia?

Co jeść na chore serce?

Dieta dla osób po zawale to element leczenia, dlatego też jest bardzo ważna i powinniśmy jej przestrzegać. Po ataku niemalże każdy pacjent odczuwa nudności, dlatego najczęściej stosowana jest dieta w postaci płynnej. Dieta płynna jest bardzo łagodna dla układu pokarmowego, lekkostrawna i dostarcza naszemu organizmowi dużą ilość składników odżywczych. Najważniejsze jest to, żeby dieta nie przeciążyła serca oraz układu krążenia. Powinna być idealnie dostosowana do stopnia stanu zdrowia i aktywności fizycznej danej osoby.

Jaką stosować dietę po zawale?

Dietę kardiologiczną musi ustalić lekarz, ponieważ zmienia się ona wraz z postępami leczenia. Istnieje jednak kilka zasad, które dotyczą każdego pacjenta:

  • nie przejadaj się – zaplanuj pięć posiłków dziennie w niewielkich porcjach. Unikaj wszelkiego typu przekąsek pomiędzy posiłkami głównymi.
  • Nie pij kawy ponieważ jest bardzo szkodliwa zwłaszcza w pierwszym okresie po zawale. Nie tylko nie pij kawy, ale także wyklucz czarną herbatę i napoje energetyczne, ponieważ podnoszą one ciśnienie krwi.
  • Gotuj swoje potrawy w parowarach i patelniach grillowych. Dzięki temu unikniesz zbyt dużej ilości tłuszczu w codziennej diecie.
  • Stosuj minimalną ilość soli

Jakie produkty są zabronione?

Istnieje kilka produktów, których osoby po zawale nie powinny spożywać. Należy wymienić tutaj przede wszystkim:

*  wędliny i inne mięsne produkty wędzone,

* sery pleśniowe,

* dania gotowe

* dania typu fast food

* sos sojowy,

* słone i tłuste przekąski