Dieta na zwiększenie szans zajścia w ciążę

ciąża

Niestety w dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet ma problem, by zajść w ciąże. W znacznej ilości przypadków są to problemy zdrowotne, niezależne od kobiety. Jednak w wielu przypadkach powodem może być po prostu zły styl życia na który nakłada się między innymi: przepracowanie, ciągłe zmęczenie, stres, czy zła dieta. My zajmiemy się tym ostatnim czynnikiem, a mianowicie co jeść, a czego unikać, by możliwie jak najszybciej zajść w ciąże.

Czego nie powinno zabraknąć w Twojej diecie?

Białko – po raz kolejny mamy dowód jak ważne jest w naszym organizmie. Pamiętajmy jednak, by spożywać go z umiarem. Odpowiednia porcja białka jednak powoduje, że w organizmie wydziela się więcej hormonów wspomagających zajście w ciąże. Kolejny, istotny składnik, to nasycone kwasy tłuszczowe. Co ciekawe ich rozkład ma bardzo dobry wpływ nie tylko na samą płodność, ale i między innymi regulacje ciśnienia krwi, czy funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a także nerek. Kolejny ważny kwas, to kwas foliowy. Ten z kolei nie tylko może przyspieszyć zajście w ciąże, ale i mieć bardzo dobry wpływ na rozwój płodu, zapobiegając jego wadom. Podobną rolę odgrywa żelazo, którego niedobór może mieć wpływ na wzrost, a zarazem rozwój płodu.

Na koniec pozostawiliśmy witaminy. Wśród najważniejszych wymienia się witaminę E. Co ciekawe potocznie zwaną jako ,,witaminę płodności”. Bardzo ważna jest jej obecność w diecie, gdyż niedobór może prowadzić nawet do poronienia.

Panowie też muszą dbać o siebie

Dlatego zajście w ciąże, to nie tylko dieta kobiet, ale i mężczyzn. Na przykład brak wyżej wspomnianej witaminy E może powodować zwyrodnienia plemników. W diecie panów bardzo ważny jest też cynk, który wpływa na funkcjonowanie narządów płciowych, oraz poziom testosteronu. Cynk zwiększa także objętość męskiego nasienia.

A zatem jakie produkty?

Jeśli chodzi o warzywa, tu ważne są te liściaste takie jak sałata, szpinak, czy natka pietruszki. Jeśli chodzi o owoce bardzo dobre są te suszone jak śliwki, czy morele. Dobry wpływ na także awokado, oraz owoce cytrusowe. Jeśli chodzi o pieczywo, to najlepszym rozwiązaniem jest to pełnoziarniste. A skoro o ziarnach mowa, to ich również nie powinno zabraknąć w Twojej diecie. Dlatego płatki na mleku z pełnego zboża, to zawsze dobra propozycja na śniadanie. Wspomnieliśmy o białku. W związku z tym w Twoim menu nie może zabraknąć mleka, jogurtu, jajek, czy serów. Co do serów, to odradzane są niektóre rodzaje serów pleśniowych. Jeśli chodzi o produktu mięsne, tu doskonale sprawdza się zarówno mięso białe, czerwone, jak i ryby.

Czego unikać?

Przede wszystkim papierosów i alkoholu. I to komunikat skierowany zarówno do pań, jak i panów. Zaleca się także ograniczenie kofeiny, oraz nadmiernego spożywania tłuszczów zawartych głównie w posiłkach typu fast food. Ogranicz również cukry proste, tak zwane ,,puste kalorie”, czyli słodycze, słodko – słone przekąski, oraz kolorowe napoje gazowane. W przypadku samych posiłków ważna jest też ich regularność.