Dlaczego fast fody uzależniają?

fast food

Czy prawdą jest, że Fast foody mogą uzależniać? Czy jest to tylko plotka i mit? Pod lupę weźmy Fast – foody, czyli frytki, colę, czy też hamburgery. Które substancje zawarte w nich są dla nas uzależniające?

Większość dietetyków ma bardzo złą opinię, jeżeli chodzi o Fast foody. Przede wszystkim uważa się, że to szybkie jedzenie jest nie tylko niskiej jakości, ale także zawiera w sobie szereg produktów, które wpływają na nasz organizm uzależniająco.

Czym jest Fast – food?

Fast food to jedzenie wysokokaloryczne, które zawiera znaczną ilość cukru, soli, kofeiny a także tłuszczu. To żywność przetworzona, która cechuje się wysokim stężeniem energetycznym. Co więcej działa ona silnie na nasze kubki smakowe, a dodatkowo ma w swoim składzie niewiele błonnika, witamin i minerałów. Dlaczego? Odpowiedz jest prosta, albowiem wszystkie zdrowe składniki w tych posiłkach w czasie obróbki zostały wyekstrahowane. Fast foody za to są pełne polepszaczy smaków, cukru, soli. To produkty groźne dla naszego organizmu i negatywnie wpływające na zdrowie. Przeanalizujmy więc najgroźniejsze, które powodują że powinniśmy w jak największym stopniu ograniczyć spożywanie tego typu dań.

Sól

Jedną z groźnych substancji dla naszego organizmu jest sól, naturalnie jeśli spożywamy ją w nadmiernych ilościach. Fast foody zawierają jej bardzo wiele a jeżeli jemy je często negatywnie wpływa na stan naszego organizmu. Dodatkowo badania potwierdzają że sól jest substancją uzależniającą. W odpowiedzi na jej podanie organizm wydziela dopaminę, zaś ta może prowadzić do uzależnienia. Upodobanie do słonego jedzenia kształtuje się już od najmłodszych lat, dlatego warto ograniczać słone jedzenie wśród dzieci.

Tłuszcz

Czy tłuszcz może być uzależniający? Badania tego nie potwierdzają, jednakże sam w sobie bardzo negatywnie oddziałuje na organizm człowieka. Powoduje otyłość, a tym samym szereg chorób.

Kofeina

Kofeina zawarta jest w większości napojów gazowanych, które można kupić w Fast – foodach. Kofeina jest z kolei silnie uzależniającą substancją, która również negatywnie wpływa na organizm. Zamiast więc zamawiać colę sięgnijmy po wodę mineralną.

Cukier

Cukier jest najsilniej uzależniającą substancją. Dania tego typu zawierają go znaczną ilość dlatego warto z nich zrezygnować w jak największym stopniu.