Czy dodatki w żywności są szkodliwe?

Czy dodatki w żywności są szkodliwe?

Chociaż naukowcy oraz producenci żywności przekonują nas i twierdzą, że konserwanty mają na celu zabezpieczenie żywności przed zepsuciem, że nadają całkiem nowego smaku, to jednak nie ulega wątpliwości, że wpływają one również na nasze zdrowie. Mowa jest o wpływie negatywnym. Po co więc stosuje się owe konserwanty? Podstawowym powodem jest dynamiczny rozwój cywilizacji, który spowodował, że zdecydowana większość ludzi nie produkuje żywności we własnym domu, a niegdyś było to standardem. Mówiąc o szkodliwości konserwantów oraz innych dodatków do żywności, podkreślimy to, że samo ich dopuszczenie do przemysłu spożywczego jest uwarunkowane spełnieniem określonych, bardzo restrykcyjnych warunków. Niemniej jednak powszechnie się mówi, że są one bardzo szkodliwe, że lepsze jest to, co naturalne. Chemiczne dodatki, barwniki i konserwanty szkodzą i wywołują szereg chorób.

Substancje które mogą nam zaszkodzić

Gdyby wszelkie dodatki do żywności z samego założenia były szkodliwe, nie byłyby one dopuszczone do użytku, a więc tym samym powiemy, że mogą one zaszkodzić tylko niektórym osobom i to w nie zawsze. Do osób szczególnie narażonych można zaliczyć:

  • dzieci,
  • osoby starsze,
  • osoby o szczególnie wrażliwym układzie pokarmowym,
  • alergicy

Substancje, na które w szczególny sposób należy uważać możemy podzielić na kilka zasadniczych grup. Są to:

  • barwniki syntetyczne, jak chociażby żółcień pomarańczowa, tartrazyna, czerwień koszenilowa, brąz FK czy też błękit brylantowy.
  • Konserwanty, wśród których możemy wyróżnić między innymi: kwas benzoesowy, azotyny potasu, azotyny sodu czy też siarczyny.
  • Substancje zakwaszające takie jak: chlorek potasu, kwas octowy, siarczan amonu oraz wodorotlenek potasu,
  • Preparaty zagęszczające, preparaty żelujące, a w nich karagen i kwas alginowy,
  • Preparaty, które zastępują cukier, a więc: sorbitol, mannitol, sacharyna, aspartam, acesulfam K.

Każda z tych substancji, musi być oczywiście umieszczona na opakowaniu danego produktu, jednakże nie zawsze kupując dany produkt spożywczy, zwracamy uwagę na konkretny skład. Owe dodatki do żywności, które mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm, są określane skrótami z przedrostkiem E. Im mniej będzie produktów z konserwantami w naszej codziennej diecie, tym dla nas lepiej, tym będziemy bardziej zdrowi, tym będziemy mogli mówić o lepszym samopoczuciu.

Czy zatem dodatki do żywności szkodzą?

Jak najbardziej mogą nam zaszkodzić, a tym samym warto ich unikać w miarę możliwości. Oczywiście nie jesteśmy w stanie wszystkiego uniknąć, gdyż dzięki owym dodatkom istnieje możliwość dłuższego przechowywania określonych produktów. Dawne sposoby konserwowania żywności są trudne do odtworzenia w warunkach domowych, a więc tak naprawdę potrzebujemy owych konserwantów, potrzebujemy innych dodatków do żywności. Należy jednak mieć w tym względzie pewien umiar, należy ich w miarę możliwości unikać.