Domowe sposoby na bóle głowy i migrenę

ból głowy

Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości. Migrena jest z kolei chorobą neurologiczną. Bóle są bardzo uciążliwe, utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Często wymagają specjalistycznej konsultacji z lekarzem i podania leków. Jednakże istnieją domowe sposoby, dzięki którym możemy samodzielnie podjąć próbę ich leczenia.

Kilka sposobów, aby przetrwać atak migreny

Osoby, które od dłuższego czasu cierpią na ataki migreny, mogą przewidzieć czy właśnie zbliża się atak. Jeśli szybko zażyjemy lek, wówczas istnieje szansa, że ból będzie mniej nasilony, lub też w ogóle się nie rozwinie. Oprócz opieki lekarskiej istnieją sposoby domowe, dzięki którym szybciej możemy zapobiegać atakom migreny i leczyć bóle głowy.

Jak walczyć z bólem głowy i migreną bez aptecznych leków?

Przede wszystkim w czasie ataku migreny należy położyć się w ciemnym oraz wygodnym pomieszczeniu, aby przeczekać aż atak minie. Zadbaj o to, aby w pomieszczeniu nie paliły się żadne światła, Lamki, czy nawet świece, ponieważ w czasie silnych bóli głowy nasilają one światłowstręt, wymioty i nudności. Najlepiej jest zasnąć, a przed snem spróbować sięgnąć po jedną tabletkę przeciwbólową, która to dostępna jest bez recepty. Zastosuj również zimne lub ciepłe okłady. Często ból złagodzić pomoże nam także gorący prysznic, rozluźni nas i uspokoi. Czasem ulgę w bólu głowy przynosi ucisk tętnicy skroniowej po tej stronie, po której boli nas głowa.

Staraj się unikać ataku bólu głowy

Ból głowy, a także atak migreny może być wywołany konkretnym czynnikiem. Warto zastanowić się nad przyczyną owego bólu. Doskonałym rozwiązaniem jest pisanie dzienniczka, w którym zapisujemy czynności poprzedzające migrenę.

Profilaktycznie powinniśmy zwracać uwagę na dietę. Szczególnie powinniśmy unikać produktów, które mogą wywołać migrenę. Są to głównie:

  • Produkty zawierające tyraminę, czyli banany, sery, jogurty, orzechy, awokado,
  • Produkty zawierające fenyloetyloaminę np. czerwone wino i czekolada,
  • Produkty zawierające azotan sodu, glutaminian sodu, słodziki,
  • Kawę, napoje energetyzujące
  • Alkohol

Migrena może dopaść także tych, którzy prowadzą nieodpowiedni tryb życia, są to między innymi:

* zbyt mała ilość snu

* trudne diety odchudzające

* stres

* przemęczenie

Jak radzić sobie z bólami głowy?

Stres może być bardzo częstym powodem bólu głowy, dlatego kiedy on jest winowajcą warto wykorzystać medytację, czy też techniki relaksacyjne. Pomóc nam mogą także masaże lub aromaterapia.

Kiedy powodem migreny są silne bodźce zewnętrzne warto unikać słońca, głośnych dźwięków, a także intensywnych zapachów.

Istotne jest również odpowiednie odżywianie. To ono wpływa na właściwe funkcjonowanie całego naszego organizmu, dlatego starajmy się jeść jak najwięcej owoców i warzyw, które dostarczają znacznej ilości witamin oraz minerałów. Dobrze odżywiony organizm z całą pewnością nie będzie nękał nas nie tylko bólami głowy ale też bólami innego pochodzenia.