Dziurawiec i jego właściwości

dziurawiec

Dziurawiec. Kolejna magiczna o niezwykłych właściwościach bogata w możliwości wykorzystania w medycynie naturalnej, zielarstwie. Jego stara nazwa to krzyżowe ziele. Rośnie sobie na łąkach , koniecznie dobrze nasłonecznionych. Również gleba pod nim musi być sucha. Jego żółte  kwiaty widać od razu. Dlaczego jest taki cenny? Zawiera w sobie oleje. Stąd też jest nieocenionym lekiem,  jeśli chodzi o problemy trawienne, gastryczne.

Zalety dziurawca

Reguluje poziom żółci, usprawnia pracę żołądka.  Zbieramy kwiaty dziurawca. Układamy w  suchym przewiewnym miejscu. I mamy gotowy napar na owe dolegliwości. Ponadto okaże się skuteczny przy walce z dną moczanową, nadciśnieniem tętniczym, kamicy, chorobami układu moczowego. Wspaniale radzi sobie z uporczywą bezsennością, bólami migrenowymi, pomoże zwalczyć choroby układu oddechowego. Zastosowania wewnętrznie jak widać ma przeogromne. Jednak można go używać również zewnętrznie na skórę. Okłady z naparu dziurawca łagodzą podrażnienia naskórka, oparzenia a nawet odmrożenia.

Płukanka ziołowa

Można zrobić też płukankę ziela. Tak płukana jama ustna zazna ukojenia przy stanach zapalnych gardła a także zniweluje przykry zapach.  Są jednak objawy niepożądane i warunki stosowania, które bezwzględnie należy przestrzegać. Otóż osoby mające problemy z wątrobą oaz mające bardzo wysoką gorączkę nie powinny stosować żadnych naparów, okładów z dziurawca. Nie należy bezpośrednio wystawiać go na światło słoneczne gdyż może dojść do silnej reakcji alergicznej. Stosowany z głową na pewno pomoże.