Główne przyczyny autyzmu

Główne przyczyny autyzmu

Dotychczas środowisko medyczne w dalszym stopniu nie poznało wszystkich przyczyn, które mogą powodować autyzm u dzieci. Tym samym bardzo trudno jest mu zapobiegać a jeszcze trudniej leczyć. Tymczasem autyzm utrudnia w dużym stopniu funkcjonowanie zarówno chorującemu na niego dziecku, jak i jego rodzicom. Autyzm wyróżnia się dodatkowo tym, że spektrum jego objawów może być u każdego dziecka odmienne, a to również sprawia, że trudno jednoznacznie określić przyczynę zachorowania.

Najczęściej z autyzmem występują:

• zaburzenia komunikacji

• trudności w mówieniu

• trudności z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich

• niekontrolowanie kontrolowaniem emocji

• zaburzenia intelektualne

Wzrost liczby dzieci, które chorują na autyzm, sprawia, że lekarze i naukowcy wciąż starają się znaleźć przyczynę zaburzenia. Współcześnie pomimo wielu różnorodnych badań wciąż nie udało się ustalić pewnej przyczyny. Teorii jest wiele, dlatego najczęściej mówi się o zaburzeniach genetycznych, problemach w ciąży, a także szkodliwych czynnikach środowiskowych.

Geny przyczyną autyzmu

Podejrzewa się, że przyczyną występowania wśród dzieci autyzmu mogą być geny. Mutacje w genach mogą więc być odpowiedzialne za powstanie choroby. Do tej pory jednak nie udało się określić które geny wywołują mutację i które odpowiedzialne są za schorzenie.

Wyniki badań przemawiają za tym, że zaburzenia genetyczne faktycznie mogą być przyczyną powstawania autyzmu. Przesłanką są również mutacje, które potwierdzają, że choroba występuje wówczas gdy dana mutacja połączy się z innymi chorobami i zaburzeniami genetycznymi. Może to być między innymi zespół łamliwego chromosomu X czy zespół Retta.

Schorzenia neurologiczne

Badania dowodzą również, że autyzm może być przyczyną schorzeń neurologicznych. Wśród dzieci z autyzmem często stwierdza się odchylenia dotyczące morfologii ich mózgu. Tym samym naukowcy twierdzą, że przyczyną może być właśnie patologia układu nerwowego.

Komplikacje w ciąży i w okresie okołoporodowym

Autyzm wystąpić może również w wyniku komplikacji w ciąży oraz w okresie okołoporodowym. Przyczyną mogą być wówczas zaburzenia na które cierpi przyszła matka dziecka. Najczęściej jest to cukrzyca, zaburzenia czynności tarczycy. Niekiedy odpowiedzialny za autyzm może być również wirus różyczki czy cytomegalowirusem. Autyzm obserwuje się także wśród dzieci urodzonych przedwcześnie. Cechują się one obniżoną masą ciała, a w późniejszym okresie obserwuje się zaburzenia ich rozwoju na tle innych dzieci.

Wpis powstał przy współpracy ze sklepem Omedika.pl. Polecamy również wpis na temat zakwaszenia organizu.