Czy glutaminian sodu jest szkodliwy?

dieta dla nastolatków

MSG, czyli popularny glutaminian sodu, który bardzo często stosowany jest w żywności, jako wzmacniacz smaku. Wiele osób uważa, że to właśnie on odpowiedzialny jest za szereg reakcji niepożądanych, a tym samym jest szkodliwy dla organizmu. Inni uważają, że to substancja bezpieczna i wielokrotnie przebadana. Jak więc glutaminian wpływa na nasz organizm i nasze zdrowie? Czy możemy stosować go bez żadnych obaw?

Jak pozyskuje się glutaminian?

Glutaminian sodu, to nic innego, jak sól kwasu glutaminowego. Kwas ten naturalnie występuje w produktach spożywczych a także w organizmie człowieka. Jest więc on wytwarzany w ustroju a co więcej należy do aminokwasów endogennych. Glutaminian występuje w postaci proszku lub kryształków, jest bezwonny, zaś smak przypomina nieco mięso czy rosół. W produktach stosowany jest często jako wzmacniacz smaku. Znajdziemy go pod symbolem E621.

Historia glutaminianu

Po raz pierwszy z pszenicy wyizolowano kwas glutaminowy w 1866 roku. Postęp nastąpił w 1908, kiedy to dokładnie przebadano dodatek i stał się on bardzo popularny na japońskich stołach. Łączono kwas również z innymi pierwiastkami jak na przykład potas, wapń, czy też sód. Nowy smak nazwany został umami, czyli „wyśmienity”.

Obecnie dodatek ten izoluje się z wielu źródeł. Warto wymienić chociażby hydrolizę ługu z rafinacji buraków cukrowych lub też hydrolizę glutenu z pszenicy i kukurydzy. Na skalę światową otrzymuje się do przez fermentację kultur bakterii, dzięki czemu powstaje MSG. Rocznie produkuje się około 400 tysięcy ton.

Glutaminian w żywności

Glutaminian najczęściej obecny jest w żywności przetworzonej, aby poprawić jej skład i smak. Występuje w czystej postaci jako E621 i znajdziemy go w szeregu różnorodnych produktów. Między innymi jest on w ekstrakcie drożdżowym, mięsie rybnym, białkach. Na ogół dodawany jest do kostek rosołowych, przypraw, sosów czy marynat. Oczywiście znajdziemy go również w dużych ilościach w daniach typu fast food, pasztetach, parowkach, czy słonych przekąskach, jak chipsy i paluszki.

Glutaminian w organizmie człowieka

Jak organizm reaguje na obecność glutaminianu? Czy jest on obojętny dla naszego zdrowia. Ja w każdym sztucznym dodatku, zdania na ten temat są po prostu podzielone. Do organizmu dostarczany jest on wraz z żywnością i tylko od sposobu naszego żywienia zależy jaką ilość spożywamy każdego dnia. Trudno ustrzec się przed owym dodatkiem, ponieważ występuje on w ogromnej ilości dań, potraw i produktów. Kupując żywność, warto zapoznać się z ulotką, jakie składniki zawiera. Oczywiście glutaminian nie wpływa drastycznie negatywnie na organizm. Udowodniono, że jest on bezpieczny i przebadany. Jednakże jak każdy dodatek stworzony sztucznie, powinniśmy z pewnym umiarkowaniem stosować. Warto jednak mieć na uwadze, że nadmierne stosowanie owego dodatku żywnościowego sprzyja nadwadze, otyłości i chorobom metabolicznym. Wśród osób wrażliwych może wywoływać ból głowy, nudności, a także reakcje alergiczne. Na ogół jednak nie odczuwamy skutków ubocznych z jego spożywania.