Grypa żołądkowa

ból brzucha

Choć nie zagraża bezpośrednio naszemu życiu lub zdrowiu (jeśli oczywiście jest leczona), to jednak bywa ogromnie uciążliwa. Grypa jelitowa, bo o niej mowa, to zmora z którą musi się borykać wielu z nas. Dlatego też poradzimy nie tylko jak ją rozpoznać, ale i jak sobie z nią radzić.

Grypa jelitowa – przyczyny i objawy

Grypa jelitowa, to nic innego jak wirusowe zakażenie układu pokarmowego. Nasz organizm (w tym szczególnie jelita) zwyczajnie atakowany jest zazwyczaj przez rotawirusy, notowirusy, a czasem i adenowirusów. Grypa jelitowa jednak ma zazwyczaj charakterystyczne objawy. Przede wszystkim jest to wysoka biegunka. W najlepszym wypadku trwająca dwa dni, w najgorszym dziewięć. Ponadto mogą pojawić się: nudności, wymioty, wysoka gorączka, czy wysypka. Ponieważ grypa jelitowa ogromnie wyczerpuje organizm, to nie należy zostawiać jej bez konsultacji ze specjalistą.

Grypa jelitowa – leczenie

Jeśli chodzi o leki, te przepisywane są indywidualnie każdemu pacjentowi. Ponieważ z racji biegunek, organizm staje się odwodniony, pamiętaj, by pić dużo wody, przegotowanej, najlepiej lekko ciepłej. Ponieważ choroba ta jest niestety zaraźliwa, musisz pamiętać o częstym myciu rąk (nie tylko przed posiłkiem), nawet parę dni po przebytej chorobie.

Odpowiednia dieta

Może być zwana potocznie jako dieta jelitowa. Zatem warto zadać sobie pytanie – co mogę jeść w czasie choroby? Początek niestety jest bardzo skromny – kleik ryżowy ugotowany na wodzie (bez żadnych dodatków) i sucharki. Z czasem można wprowadzać coraz więcej produktów, głównie warzywnych. Jeśli chodzi o mięso, to w przypadku przebytej choroby najbezpieczniejszy jest drób, lub mięso cielęce, oczywiście gotowane. Bo tu warto wspomnieć, że powrót do ,,normalnego” odżywiania powinien odbywać się stopniowo.

Grypa żołądkowa

Podobnie jak w przypadku grypy jelitowej, grypa żołądkowa wywołana jest przez rotawirusy atakujące układ pokarmowy. Co ciekawe, pierwsze objawy tej choroby, to zazwyczaj przemęczenie i wysoka gorączka, dlatego w pierwszej fazie często mylona jest przez pacjentów ze zwykłym przeziębieniem. W przypadku grypy żołądkowej może pojawić się biegunka, znacznie bardziej uciążliwe są jednak pojawiające się później nudności i wymioty – te wyczerpują organizm. Jak leczyć grypę żołądkową? Grypa żołądkowa, to choroba w przypadku której leczenie wygląda niemal tak samo jak w przypadku grypy jelitowej. Kleik ryżowy, suche pieczywo i oczywiście dużo wody z racji odwodnienia organizmu.

Kiedy najczęściej chorujemy?

Często o tak zwanych epidemiach mówi się w okresie jesienno – zimowym. Co ważne w przypadku obu gryp ważne jest maksymalne odizolowanie chorego od innych ludzi. Zarazić się można bowiem już poprzez dotyk tego samego przedmiotu, co osoba chora. Dlatego w wielu przypadkach, gdy zachoruje jeden członek rodziny, wówczas zaczynają chorować wszyscy.

Czy można zapobiec zachorowaniu?

Oczywiście nie ma 100% metody na to, by nie zachorować. Utrzymując jednak odpowiednią higienę (częste mycie rąk itp.), jesteśmy w stanie niemal całkowicie zminimalizować ryzyko pojawienia się wirusa.