Imbir a zdrowie

imbir

Kto z nas nie zna korzenia imbiru? Jest on niezastąpiony w kuchni indyjskiej. Ma specyficzny zapach, a także nadaje typowy dla siebie posmak. Dodatkowo zawiera wiele właściwości leczniczych znanych powszechnie w Azji. Jest stosowany na:

  • przeziębienie
  • mdłości
  • bóle miesiączkowe

Imbir jest także przyprawą do wielu dań, nie tylko do ciasteczek. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że imbir wykorzystuje się nie tylko jako przyprawę, środek lecznicy, jest on także surowcem do wytwarzania paliwa, wytwarza się z niego kosmetyki, perfumy, a także jest afrodyzjakiem i rośliną ozdobną.

Dlaczego imbir jest tak dobrym środkiem leczniczym? I na co? Przede wszystkim jest wykorzystywany na mdłości, zmniejsza agregację płytek krwi, ułatwia trawienie, łagodzi bóle miesiączkowe, leczy migreny i przeziębienia, przynosi ulgę podczas bólu stawów i mięśni, działa przeciwobrzękowo, zwiększa koncentrację, dba o jamę ustną,  a także polepsza krążenie krwi. Imbir rozgrzewa, ma działanie moczopędne, poprawia ukrwienie, chroni i zapobiega powstawaniu zakrzepów, pobudza wytwarzanie śliny, soku żołądkowego, leczy wzdęcia, działa rozkurczowo i działa żółciopędnie.

Niezwykła moc imbiru

Imbir ma więc niebywale wiele właściwości korzystnych dla naszego zdrowia. Najlepszy jest świeży imbir, jednak jego proszkowa wersja jest popularna w Polsce. Ta druga forma nadaje się do wypieków, sałatek owocowych, itp., natomiast pierwsza do tłustych mięs, owoców morza i mdłych potraw. Świetnie komponuje się z przyprawami korzennymi, jak liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, gałka muszkatołowa oraz goździki. Nie wolno go łączyć z ziołami, gdyż kłócą się z jego aromatem. Zdecydowanie smak imbiru nie każdemu może przypaść do gustu. Nie można z nim także przesadzać. Imbir jest dostępny w różnych wersjach, np. w proszku, jako korzeń, kandyzowany i marynowany. Warto więc dopasować do dania jego formę bądź zrezygnować z jego użycia, gdyby kłócił się z ziołami.