Jagody – pyszne i zdrowe

jagody

Jagody znajdziemy niemalże w każdym lesie, ale również w przydomowych ogródkach. Granatowe owoce są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe, a co więcej stosuje się je w zatruciach pokarmowych, biegunkach, czy też, aby zmniejszyć poziom cholesterolu. Co więcej jagody powinny spożywać przede wszystkim osoby, które chorują na cukrzycę.

Jakie właściwości mają jagody?

Jagody znane są przede wszystkim, jako lek skuteczny na biegunki. Dzieje się tak, dlatego, że zawierają w sobie znaczną ilość garbników, lecz to nie wszystko, ponieważ kryje się w nich o wiele więcej właściwości. Jagody zawierają miedzy innymi:

  • procyjanidy,
  • antocyjany,
  • różnego rodzaju kwasy,
  • duże ilości cukrów,
  • pektyny

Nie możemy zapominać również o witaminie C a także witaminach z grupy B oraz solach mineralnych. Taki skład sprawia, że jagody cechują się właściwościami bakteriobójczymi, a także można stosować je w zatruciach pokarmowych. Dodatkowo działają one przeciwzapalnie na śluzówkę jelit oraz łagodzą bóle brzucha, a także sprawiają, że ustępują nudności.

Jagody znakomicie wpływają na nasz wzrok oraz pooprawiają układ krążenia. Jeżeli męczy cię biegunka sporządź napar z borówek i pamiętaj, że w postaci surowej działają rozwalniająco, dlatego są świetne na zaparcia. Jagody obniżają poziom cholesterolu, a także sprawiają, że zmniejsza się stężenie cukru we krwi, co jest niezwykle istotne dla diabetyków.

Surowe, suszone i przetworzone

Jagody możemy spożywać pod niemal każdą postacią, albowiem mamy niemal niczym nieograniczony wybór. Najlepszą porą na zbiory jest lipiec i wówczas można je jeść niemalże z krzaczka. Jednakże pamiętajmy także, aby pozostawić ich nieco na zimę, właśnie w formie przetworów. Sporządzić można niemalże wszystko. Jagody suszymy, robimy z nich soki, powidła czy dżemy. Warto także pamiętać, że nie tylko owoce jagód są ważne, ale również ich liście.

Aby przygotować odwar z liście łyżkę liści z jagód zalej szklanką gorącej wody. Zagotuj na małym ogniu przez kilka minut, a następnie odstaw pod przykryciem na 10 minut. Taki odwar, pij regularnie, trzy razy dziennie, pomiędzy posiłkami. Działa przeciwbiegunkowo, moczopędnie i przeciwzapalnie.