Co jeść, aby spać lepiej?

Co jeść, aby spać lepiej?

O pozytywnym wpływie diety na nasze zdrowie nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. To co jemy bowiem ma ogromny wpływ na samopoczucie w ciągu dnia, a co za tym idzie, także w nocy. Dziś jednak większość z nas posiada tak zwany nienormowany czas pracy, który dla naszego organizmu oznacza chociażby to, że pory naszych posiłków również są niewymiarowo. Co gorsze, przez wiele godzin potrafimy nic nie jeść, a po kilku godzinach sięgamy po podwójną porcje wysokokalorycznych dań. Wszystko to jednak zaczyna obciążać nasz organizm co powoduje, że zdecydowanie gorzej śpimy. Czasem nie pomagają nawet poduszki ortopedyczne. Zatem jaka dieta jest najlepsza dla odpowiedniego snu?

Lekko, ale pożywnie

Zatem zacznijmy od tego jakie dania najlepiej wyeliminować. Przede wszystkim są to wyżej wspomniane posiłki wysokokaloryczne, zatem mamy tu głównie dania z restauracji typu fast food. Kolejny żywieniowy nawyk, który źle może wpływać na nasze samopoczucie w czasie snu, to objadanie się wieczorem słodko – słonymi przekąskami. W związku z tym z naszej diety powinniśmy usunąć tłuszcze i cukry proste.

A co z białkiem? Jak wiadomo jest to składnik, który odpowiada za prawidłową strukturę naszych mięśni, oraz kości. Wiemy również, że najwięcej białka znajdziemy w takich produktach jak sery, jajka, mleko, czy jogurt naturalny. Ogromna jego ilość znajduje się również w mięsie, zwłaszcza w gotowanym. Oczywiście nie może tego składnika zabraknąć w Twoim menu, należy jednak zwrócić uwagę, by nie było go za dużo w czasie ostatniego posiłku.

Węglowodany i błonnik

Bo jak się okazuje właśnie te składniki powodują, że w nocy będziemy lepiej spać. Zatem w jakich produktach je znajdziemy? Przede wszystkim w warzywach i owocach, a także licznych produktach pełnoziarnistych jak ciemne, pełnoziarniste pieczywo, kasza, czy płatki owsiane.

Zwróć uwagę jak przygotowujesz dania

Zacznijmy od ulubionego dla wielu z nas mięsa. Tu najlepiej smażone zamienić na gotowane, jeśli jednak decydujemy się na smażone mięso, to zamiast kostki masła, warto dodać trochę oliwy, podobnie jak do sałatek zamiast majonezu (zwłaszcza na kolacje). Kochasz zupy? To wspaniale, warto jednak ograniczyć dodawanie śmietany, która pomimo doskonałego smaku niestety jest dość kaloryczna.

Co wolno, a czego nie powinno się pić?

Bo tu warto zaznaczyć, że bardzo ważne jest nie tylko to co jemy, ale i co pijemy. Jak wiemy, kochamy kawę, dlatego często potrafimy pić do kilku dziennie. Jeśli chodzi o kawę, to zasadniczy błąd, który popełniamy, to sięganie po drugą kawę, gdy po kwadransie nadal czujemy się otępiali, należy pamiętać, że kawa zaczyna działać po około 30 minutach w związku z tym podwajając sobie porcje, zwiększamy także pobudzenie, nie tylko w ciągu dnia, ale i wieczorem. W związku z tym lepszym rozwiązaniem może okazać się herbata zarówno czarna, jak i zielona – i tu warto podkreślić, że zielona herbata odpowiednio zaparzona może działać jak kawa, w innym przypadku natomiast może uspokajać. Ponadto unikać należy również alkoholu, oraz słodkich, gazowanych napojów.