Kleszcze nadchodzą, czyli słowo o Boreliozie.

kleszcz

,,Sezon” na kleszcze śmiało można uznać na otwarty. Te małe robaczki, z wyglądu tak niepozorne, mogą jednak przynieść nam sporo kłopotów. Do jednego z najbardziej powszechnych zalicza się Boreliozę. Jednak zanim o tej chorobie, kilka słów o tym jak najlepiej wystrzegać się kleszczy.

Gdzie spotkamy kleszcza?

Śmiało można powiedzieć, że dziś możemy złapać kleszcza wszędzie. Kiedyś największe prawdopodobieństwo było spotkać go w krzakach, czy w lesie. Dziś działają też w większych miastach. W związku z tym, tym bardziej należy na nie uważać.

Wyjątkowo podstępne

Bo tak naprawdę w 90% przypadków nie jesteśmy w stanie zaobserwować momentu ukąszenia przez kleszcze. Kleszcze bardzo często długo wędrują po naszym ciele szukając jak najbardziej ciemnego, zagłębionego miejsca. Dlatego też rzadko znajduje sobie miejsce na ręce, lub nodze. Dużo częściej znajduje swoją ,,norkę” w takich miejscach jak: pachwina, pod piersią, czy w okolicach intymnych. Jak już wcześniej zostało wspomniane zazwyczaj nie czujemy samego momentu ukąszenia, a dopiero wtedy, gdy zaczyna pojawiać się charakterystyczny świąd.

Borelioza – co to jest i jakie są jej objawy?

Borelioza, to poważna choroba zakaźna w głównej mierze wywołana przez kleszcze. Jej objawom należy się bacznie przyglądać, gdyż w gruncie rzeczy nie są one tak charakterystyczne jakby się to mogło wydawać. To na co powinniśmy zwrócić uwagę na początek, to tak zwany rumień wędrujący, czyli miejscowe, dość duże zaczerwienienie w miejscu ukąszenia kleszcza. Taki rumień zazwyczaj pojawia się do około trzech tygodni od ukąszenia i z czasem może stawać się coraz większy, a ponadto mogą powiększyć się węzły chłonne. Inne objawy mogą być bardzo zbliżone do tych, które mamy w czasie grypy, zatem bóle mięśni, głowy, czy ogólne osłabienie.

Jak stwierdzić, czy to Borelioza?

Diagnostyka składa się z dwóch etapów, gdzie pierwszy to zastosowanie testu serologicznego. Następnie często wykonuje się tak zwane testy potwierdzające. Takie testy zazwyczaj wykonuje się najczęściej do dwóch tygodni od ukąszenia kleszcza.

Groźne powikłania

To co jednak charakteryzuje Boreliozę, to jej groźne dla zdrowia (a nawet życia) powikłania. Zatem co nam grozi? Między innymi zanikowe zapalenie skóry, które dotyczy głównie osób starszych i pojawia się na kończynach dolnych. Do tego dochodzą zapalenia stawów, polenuropatia obwodowa, zapalenie korzeni nerwowych, zaburzenia funkcji poznawczych, zaburzenia pamięci, zapalenie opon mózgowych, zapalenie mięśnia sercowego, czy zapalenie nerwów czaszkowych.

Leczenie i o czym warto pamiętać.

Leczenie boreliozy, to przede wszystkim antybiotykoterapia. Zarówno jej czas, jak i intensywność zależna jest o stanu zdrowia pacjenta. Zarówno w przypadku samej boreliozy, jak i powikłań niezwykle ważny jest sposób usuwania kleszcza. Niestety wielu z nas popełnia błąd wyciągając go na własną rękę, gdzie zawsze powinien to zrobić lekarz. Im szybciej zostanie usunięty, tym mniejsze ryzyko powikłań.