Kontuzje sportowe, a dieta – jak wyzdrowieć szybciej?

Kontuzje sportowe, a dieta – jak wyzdrowieć szybciej?

Każda kontuzja jest bolesna. Z drugiej strony aktywność fizyczna to bardzo pozytywny aspekt codzienności. Każda aktywność fizyczna jest związana z pewnym ryzykiem odniesienia kontuzji. Nie można tego całkiem wykluczyć, ale też można ograniczyć skutki różnych kontuzji. Poza tym jeśli już dana kontuzja wystąpiła, to można również podjąć pewne działania mające na celu szybszą regenerację. Do czynników wpływających na zwiększone ryzyko urazów można zaliczyć:

  • niewłaściwą dietę
  • nadwagę, otyłość
  • wysiłek ponad własne możliwości
  • niewłaściwe metody podejmowania wysiłku fizycznego

Mówiąc o szybszym leczeniu różnych kontuzji, warto zadbać o jakość jedzenia, warto zadbać o odpowiednie składniki. Poza tym również warto jest zadbać o używanie profesjonalnego sprzętu rehabilitacyjnego. Atestowany dobry sprzęt może spowodować, że znacznie szybciej będzie można dojść do pełni zdrowia, a poza tym zapewnia prawidłową rekonwalescencję. Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego może być opcją na zmniejszenie kosztów. Tym samym jest to krok w stronę odzyskania pełnej sprawności fizycznej.

O co należy zadbać w diecie?

Mówiąc o diecie pomagającej szybciej wyleczyć się z różnych urazów, wskazać należy na konkretne składniki. Mowa jest o wapniu, o magnezie, o witaminie D oraz C. Ten ostatni składnik ma w tym gronie najważniejsze znaczenie. Oczywiście nie są to wszystkie ważne składniki diety wspomagającej rehabilitację po urazach, ale na pewno są one bardzo istotne i o nich nie należy zapominać.

Zalecenia żywieniowe

Poza konkretnymi składnikami żywieniowymi, należy również wskazać na inne elementy, które mają tutaj bardzo duże znaczenie. Tak naprawdę chodzi bowiem o prawidłowy bilans pomiędzy dostarczanymi do organizmu węglowodanami, białkami, wodą oraz składnikami mineralnymi. Przy urazach kostnych w sposób szczególny należy zadbać o dostarczenie do organizmu tłustych ryb, jaj, produktów mlecznych, olejów roślinnych, owoców, nasion oraz zielonych warzyw liściastych. Jeśli mamy do czynienia z urazami stawów, to bardzo ważne będzie zwiększona ilość podawanych kwasów Omega 3, zwiększona ilość warzyw, owoców oraz naturalnych przypraw. Wspomnieć należy także o urazach kręgosłupa, przy których bardzo ważne będzie zadbanie nie tylko o prawidłowe funkcjonowanie mięśni, ale także chodzi o stawy oraz układ kostny.

Leczenie różnych kontuzji oraz urazów nie jest niczym łatwym i wymaga określonego czasu. Na pewno również ważna jest dieta i odpowiednie działania rehabilitacyjne. Dopiero kompleksowe działanie może nam przynieść zadowalające rezultaty, mogą spowodować szybsze wyleczenie.