Kurkuma i kurkumina -niesamowite właściwości

kurkuma

Kurkuma jest przyprawą, która jest ceniona ze względu na swoje bardzo liczne właściwości zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Ma ona niesamowite właściwości w leczeniu bólu miesiączkowe, goi rany a także walczy z nowotworami. Wszystko dlatego, że w jej składzie znajduje się polifenol o wielu właściwościach leczniczych.

Czym jej kurkuma?

Kurkuma to doskonała przyprawa, która pochodzi z Indii. Ceniona jest przede wszystkim w kuchni Azjatyckiej, ale również dotarła do Europy, dzięki czemu możemy dodać naszym potrawom z jej pomocą niesamowity smak. Obecnie mając na uwadze nie tylko właściwości zdrowotne kurkumy, ale również lecznicze trwają badania dzięki którym poznajemy ją jako jeden z niesamowitych leków.

Warto wspomnieć, że już w 700 roku naszej ery na terenie Chin używano jej do leczenia wielu chorób. Dzięki niej łagodzono bóle menstruacyjne, poprawiano pracę układu oddechowego, leczono wątrobę, wrzody i inne stany zapalne. Obecnie uważa się, że kurkuma jest cennym środkiem nawet w leczeniu nowotworów. Dodatkowo warto podkreślić, że niezwykle cenny w kurkumie jest jej główny składnik kurkumina, która wspomaga pracę mózgu i sprawia, że możemy uniknąć na przykład choroby Alzheimera.

Kurkumina, kurkuma  a praca mózgu

Wiele prowadzonych badań udowodniło, że kurkumina zawarta w kurkumie może przyspieszać procesy naprawcze w ludzkim mózgu. Zawarty jest w niej tumeron, który pobudza namnażanie i różnicowanie komórek nerwowych w mózgu dlatego też w doskonałym stopniu wspiera naprawę mózgu po chorobie bądź też po urazie. Naukowcy przewidują, że ten składnik kurkumy w przyszłości zostanie wykorzystany do leczenia mózgu po udarze.

Nie można również zapominać, że kurkuma znakomicie stymuluje system immunologiczny do niszczenia białek, które to u osób chorych zaburzenia pamięci i osobowości. To właśnie one są odpowiedzialne za obumieranie neuronów, zaś kurkuma zapobiega temu negatywnemu procesowi.