Czy leki powodują nadwagę?

leki a otyłość

Okazuje się, że nie bezpodstawnie panuje przekonanie, że leki mogą sprzyjać nadwadze. Dlaczego osoby, które cierpią na przewlekłe choroby bardzo często narażone są na nadwagę? Czy wiesz, że niektóre leki sprawiają, że nabieramy coraz większej ilości kilogramów?

Jedna z przyczyn otyłości – leki

Leki mogą być przyczyną otyłości. Dzieje się tak, dlatego, że skutkiem negatywnym zażywania niektórych preparatów, jest przyrost masy ciała. Leki te zwane są, jako glikokortykosteroidy a popularnie nazywane są sterydami. Co więcej, wiele leków ma właściwości poprawiające apetyt. Między innymi są to leki typu pankreatyna, która to jest podawana w chorobach trzustki. Z kolei inne leki mogą obniżać nastrój a wówczas jemy, aby poprawić swoje samopoczucie.

Sterydy a tycie

W chwili, kiedy sterydy podawane są w dawkach zastępczych, pacjent przybiera na wadze. Jednakże w niektórych przypadkach, na przykład w niedoczynności kory nadnerczy, kiedy następuje chudnięcie, jest pozytywnym efektem. Niestety nie zawsze sterydy i związane z nimi tycie można uznać za pozytywny efekt leczenia, przeciwnie jest to negatywny skutek uboczny. W czasie przyjmowania leków opartych o sterydy charakterystyczne jest to, iż tkanka tłuszczowa odkłada się głównie w okolicy karku, twarzy a także brzucha.

Naturalnie, jeśli przyjmujemy małe dawki sterydów, nie oznacza to wcale, że jesteśmy skazani na tycie. Jeśli jednak zażywamy te leki długofalowo, czujemy się lepiej, mamy lepszy apetyt, wówczas konsekwencją jest nadprogramowa ilość kilogramów. Należy mieć na uwadze, że choroby, które wymagają leczenia z pomocą sterydów na ogół zmniejszają sprawność fizyczną i aktywność, a tym samym także sprzyjają rozwijaniu się nadwagi.

Leki alergiczne

Także leki przeciwhistaminowe wśród wielu osób powodują tycie. Dzieje się tak, dlatego, że działają one na układ nerwowy oraz ośrodek łaknienia. W chwili, kiedy przyjmujemy leki przeciwko alergii mamy większy apetyt. Jeżeli go nie ujarzmimy, wówczas bez wątpienia przybędzie nam kilka zbędnych kilogramów.