Moringa – drzewo które zapewnia długowieczność

Moringa – drzewo które zapewnia długowieczność

Moringa jest niezwykłym drzewem, mało znanym w Polsce, lecz bardzo wartościowym. Cechuje się dużą ilością wartości odżywczych, a tym samym leczniczych. Zawiera w swoim składzie ogromną ilość witamin, białko i żelazo. Warto włączyć ją do codziennej diety i cieszyć się lepszym zdrowiem.

Niezwykłe drzewo długowieczności

Moringa cechuje się znakomitymi właściwościami odżywczymi, dlatego też współcześnie znalazła się w grupie superżywności, czyli superfoods. Określa się ją jednym z najzdrowszych produktów na świecie. Pochodzi z Indii i już od wieków jest stosowana zarówno w kuchni, medycynie naturalnej jak i kosmetyce. Wszystkie części moringi można wykorzystać, dlatego też doceniana jest na całym świecie.

Liście, kwiaty i kora drzewa są podstawowymi składnikami stosowanymi do produkcji leków w medycynie naturalnej. Z kolei korzenie przypominają nieco chrzan, dlatego też moringa niekiedy zwana jest jako drzewo chrzanowe. Ziarna także są wykorzystywane, albowiem wytwarza się z nich olej moringa, który można stosować zarówno do celów spożywczych, jak i w kosmetyce. Nawet odpadki moringi można wykorzystać, ponieważ uchodzi ona za idealny ekologiczny nawóz.

Jakie właściwości odżywcze ma moringa?

Moringa to drzewo, które cechuje się ogromną zawartością białka. Szacuje się, że ma go cztery razy więcej aniżeli soja. Co więcej to także bogactwo witaminy E, witaminy A i żelaza. Cechuje się także bardzo wysoką zawartością manganu, chromu i boru.

Mangan jest istotny, aby zachować zawsze zdrowe stawy i kości, zaś chrom pomaga w przewlekłym stresie i poprawia przemianę materii. Bor z kolei jest mikroelementem, który wpływa pozytywnie na pracę mózgu, pamięć i koncentrację.

Drzewo pełne antyoksydantów

Udowodniono, że drzewo to cechuje się także znaczną zawartością antyoksydantów. W swym składzie zawiera esencjonalne aminokwasy, a także substancje, które hamujących procesy zapalne. Znajdziemy tu kwasy tłuszczowe omega-3, -6 i -9 i aż 46 antyoksydantów. Ma to ogromne znaczenie dla współczesnej wiedzy medycyny naturalnej, ponieważ moringa jest wstanie neutralizować szkodliwe działanie wolnych rodników. Chroni więc komórki ciała przed stresem oksydacyjnym, jaki to może wywołać szereg groźnych chorób, a między innymi nowotworów, cukrzycy, czy też chorób serca. Nie sposób zapomnieć, że moringa jako drzewo o ogromnej zawartości antyoksydantów opóźnia procesy starzenia się, dzięki czemu na dłużej zachowujemy młody wygląd i doskonałe samopoczucie.

Co zawiera moringa?

Moringa cechuje się zawartością ponad czterdziestu antyoksydantów. Występują tutaj:

• Żelatyna, czyli substancja, jaka to odpowiada za to, aby wszystkie witaminy, minerały, zostały przyjęte przez organizm.

• Salwesterol to także ważny składnik, który należy do grupy substancji o nazwie fitoaleksyny. Ma właściwości antynowotworowe. W tkance zmienia się w toksyczną dla guza substancję i odpowiada za jego likwidację.

• Chlorofil w morindze cechuje się bardzo dużym stężeniem. Oczyszcza organizm, pomaga usunąć szkodliwe i toksyczne związki, a także sprawia, że mniejsza ilość negatywnych substancji dociera do tkanek.