Nie samą dietą odchudza się człowiek. Rola pilatesu w spalaniu kalorii

Nie samą dietą odchudza się człowiek. Rola pilatesu w spalaniu kalorii

Pilates, a w zasadzie to kontrologia, został wymyślony przez Josepha Pilatesa po to, aby poprawić kondycję i zdrowie określonych grup osób. Jednakże współcześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że dzięki tymże ćwiczeniom można osiągnąć wiele różnych celów. Jednym z nich jest wspomaganie odchudzania. Podstawą w tymże procesie zawsze jest oczywiście zastosowanie odpowiedniej diety. Poza tym różne formy aktywności fizycznej są adekwatne do celu, jaki chcemy uzyskać. Niemniej jednak pilates, mimo że nie jest związany z wylewaniem hektolitrów potu, jest uważany za bardzo dobry sposób na wspomaganie odchudzania.

Dlaczego pilates wspomaga spalanie kalorii?

Ćwiczenia aerobowe, jazda na rowerze, bieganie to bardzo skuteczne sposoby na spalanie kalorii. Pilates to jedna z metod ćwiczeń, która nie przynosi tak spektakularnych efektów. Niemniej jednak to właśnie pilates jest wybierany przez pewną grupę osób, jako sposób na odchudzenie. Dlaczego? Pilates powoduje wzmocnienie różnych partii mięśniowych, mięśni nóg, ud, rąk, ale nadto chodzi o mięśnie głębokie.

To właśnie ta grupa mięśniowa jest odpowiedzialna za prawidłową postawę ciała oraz za utrzymywanie kontroli nad ruchami swojego ciała. Ma to bezpośrednie przełożenie na fakt, że przy jakiejkolwiek innej aktywności fizycznej możemy mówić o zabezpieczeniu przed odniesieniem kontuzji. Istotnym elementem jest także to, że w trakcie ćwiczeń pilates mamy do czynienia z wydłużeniem poszczególnych mięśni. Tym samym można mówić o optycznym wysmukleniu sylwetki ciała danej osoby.

Metoda na spalanie kalorii

Pilates wspomaga odchudzanie. Niemniej jednak ta metoda nie powinna być stosowana przez osoby borykające się z bardzo dużą nadwagą. Pilates sam w sobie nie jest metodą na odchudzanie, a przynajmniej nie jest to jego podstawowa rola. Jeśli jednak do zrzucenia jest niewielka ilość kilogramów, to jak najbardziej można postawić na pilates. Podstawowe zasady, jakich należy przestrzegać to:

  • – dosyć spore tempo ćwiczeń
  • – solidna rozgrzewka
  • – bardzo duża precyzja w wykonywaniu każdego ćwiczenia

Zasadniczo pilates w głównej mierze sprowadza się do wykonywania ćwiczeń izometrycznych. Nie można skrócić czasu ich wykonywania, ale można wpłynąć na zwiększenie ich dynamiki. To powoduje, że w trakcie ćwiczeń można utrzymać wyższe tętno, a to z kolei ma bezpośrednie przełożenie na uzyskiwane efekty. Wspomnieliśmy także o takim elemencie jak rozgrzewka. Dzięki temu, że będzie ona miała wymiar solidności, można będzie uzyskać wyższy poziom przemiany materii. To z kolei oczywiście ma bardzo duże znaczenie w kontekście procesu spalania kalorii.

balanced body polska

Pilates nie jest bezpośrednią metodą na spalanie kalorii, na odchudzanie. Jednakże dzięki tej metodzie wzmacniamy poszczególne partie mięśniowe. Tym samym znacznie łatwiej jest podjąć inne aktywności fizyczne jak i można uchronić się przed kontuzjami. Jednocześnie też pilates wpływa na zwiększenie jędrności ludzkiego ciała, a zwłaszcza w okolicach brzucha, co także ma tutaj ogromne znaczenie.