Wszystko o przebarwieniach skóry

skóra

Przebarwienia skórne, to dolegliwość z którą musi borykać się coraz więcej osób. W większości przypadków problem ten dotyczy kobiet. Przebarwienia zarówno mogą być typowo skórne, czyli nie zagrażające naszemu życiu, lub zdrowiu, jak i źródłem wielu chorób. Do najczęściej odnotowywanych zalicza się między innym: zespół Peutza – Jeghersa, który może wiązać się z takimi dolegliwościami jak polipy przewodu pokarmowego, czy choroby nowotworowe, skóra pergaminową, która jest bardzo rzadką odmianą choroby skóry, zespół LEOPARD, który jest skupieniem wielu wad wrodzonych, czy zespół Carneya. Choć dolegliwości te mogą być groźne i nieprzyjemne w skutkach, to jednak wszelkiego rodzaju przebarwienia skóry przede wszystkim są dla chorego krępujące. Dlatego zanim podpowiemy jak z nimi walczyć, krótko o tym skąd bierze się ten problem.

Kluczowa jest Melanina

Bo to właśnie ona w głównej mierze odpowiedzialna jest za przebarwienia skórne. Jej złe działanie, nadmiar, lub brak może powodować, że nasza skóra źle reaguje na promienie UV głównie wytwarzane przez słońce. Jednym z podstawowym źródeł przebarwień skóry są piegi – te jednak występują wyłącznie w przypadku osób z jasną karnacją.

Co może być bezpośrednią przyczyną?

Przyczyn tak naprawdę może być bardzo wiele. Może to być uwarunkowanie genetyczne, lub efekt procesu starzenia się skóry. Bardzo często problem z przebarwieniami mają cierpiący na trądzik, który często po zniknięciu zostawia charakterystyczne plamy. Warto byśmy zawsze też zwracali uwagę na to jakich kosmetyków używamy – niektóre bowiem mogą zawierać substancje fotouczulające, które są szkodliwe w tego typu przypadkach. Jeśli cierpisz na nadczynność tarczycy, ta również może być jedną z przyczyn przebarwień skóry. Jak już wyżej zostało wspomniane, zdecydowana większość pacjentów, to kobiety (według wielu badań co trzecia kobieta ma ten problem!), dlatego powodem przebarwień skóry może być na przykład antykoncepcja hormonalna, zaburzenia hormonalne, czy ogólnie przyjmowanie nie odpowiednich leków. Często przypadki przebarwień skórnych odnotowuje się u kobiet po 50 roku życia, a także u kobiet w czasie ciąży.

Gdzie najczęściej występują przebarwienia skóry?

Są to górne, niestety najbardziej widoczne części naszego ciała takie jak twarz, szyja, ramiona, czy dekolt. Tym bardziej problem może stać się bardzo krępujący.

Jak leczyć?

Białe plamy skórne, czy brązowe plamy na twarzy, jest to problem, jednak można go pokonać! Przede wszystkim warto zwrócić się o pomoc do lekarza – dermatologa. Dziś przede wszystkim zaleca się liczne preparaty kosmetyczne. Wśród tych najbardziej popularnych zaliczane są oczywiście peelingi. Można także wykonać zabieg laserowy w którym podstawowym źródłem jest dwutlenek węgla.

Co warto wiedzieć – każde przebarwienia skóry koniecznie skonsultuj z lekarzem. Często, nawet początkowo najbardziej niepozorne mogą być źródłem choroby nowotworowej, w związku z tym im szybciej zaczniemy działanie i leczenie, tym lepiej!