Odchudzanie bez efektu jo – jo

efekt jojo

Cykliczne chudnięcie a następnie przybieranie na wadze, to właśnie efekt jojo. Dotyczy on wielkiej ilości osób, które próbują pozbyć się nadmiaru zbędnych kilogramów. Przyczyną efektu jojo są najczęściej restrykcyjne diety, brak ruchu, a także złe nawyki żywieniowe. Efekt jojo ciąży naszemu zdrowiu fizycznemu, ale również emocjom.

Efekt jo-jo, czyli cykliczne chudnięcie i przybieranie na wadze, dotyczy wielu osób, które choć raz próbowały trwale schudnąć. Jego główne przyczyny to wybieranie zbyt restrykcyjnych diet, których nie da się stosować przez dłuższy czas, brak aktywności fizycznej i powrót do starych nawyków żywieniowych. Efekt jo-jo odbija się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także emocjonalnym.

Czym jest efekt jojo?

Efekt jojo możemy nazwać zjawiskiem, w czasie, którego walczymy z nadmierną ilością kilogramów. To proces cyklicznego, naprzemiennego tycia oraz chudnięcia. Zjawisko to wpływa negatywnie na nasze zdrowie fizyczne jak i psychiczne, albowiem prowadzi do utraty wiary w to, że kiedyś uda nam się naprawdę schudnąć. Efekt jojo to przyrost mas ciała, który przekracza 10 % masy, jaką straciliśmy w czasie diety. Niekiedy wręcz nie da się na początku zauważyć, że tyjemy i dopiero po kilku miesiącach staje się to widoczne, kiedy znów nie możemy zmieścić się w ulubione spodnie.

Bardzo duża ilość osób, które chcą się odchudzać nie czyni tego prawidłowo. Niewielu potrafi utrzymać swoją wagę ciała i powraca do dawnych zbędnych kilogramów. Efekt jojo na ogół ma miejsce, kiedy po okresie diety znów wracamy do dawnych nawyków żywieniowych. W czasie diety chudniemy, zaś po jej zakończeniu przyrost masy ciała staje się jeszcze szybszy.

Przyczyny występowania efektu jojo

Efekt jojo to przede wszystkim brak rozsądku i złe interpretowanie potrze swego organizmu i całego ciała. Jeżeli stosujemy restrykcyjne a także mało zbilansowane diety, czy wręcz głodówki, mamy pewność, że efekt jojo nas dopadnie. Winne są temu:

  • zbyt szybka utrata zbędnych kilogramów
  • głodówki w czasie których spowolniona zostaje praca metabolizmu
  • brak aktywności fizycznej
  • powrót po diecie do starych nawyków żywnościowych