Odchudzanie w ciąży

odchudzanie w ciąży

Ciąża to stan, w którym kobiecie wiele się wybacza w kwestiach żywieniowych. Podjadanie w nocy czy zaspokajanie zachcianek smakowych jest ogólnie przyjętym zjawiskiem. Powszechnie mówi się, że kobieta ciężarna nie powinna niczego sobie odmawiać, bo przecież nosi pod sercem nowe życie, które zasługuje na wszystko co najlepsze. Istnieją nawet przesądy dotyczące jedzenia w ciąży. Rzekomo ciągotki do kwaśnych smaków mają zwiastować pojawienie się syna, natomiast zajadanie się słodyczami- córki. Albo na odwrót. Zależy w jakiej kulturze czy regionie znajduje się ciężarna.

Dieta dla mamy

Dieta przyszłej mamy wzbudza jednak kontrowersje. Lekarze zauważają, że kobiety mające nadwagę, które zaszły w ciąże są wręcz zobowiązane do stosowania diety redukującej masę ciała dla dobra dziecka. Niektórym z nas wręcz nie mieści się w głowie, jak można ciężarnej kobiecie kazać być na diecie odchudzającej. Oczywiście restrykcyjne diety czy intensywne uprawianie sportu jest w tym stanie zabronione. Niemniej jednak powstają coraz nowsze jadłospisy mające na celu zapewnienie poczętemu dziecku wszelkich niezbędnych składników odżywczych przy jednoczesnym dbaniem o to, aby mamie nie przeszkadzały nadmierne kilogramy zarówno w ciąży jak i po porodzie.

Ochroni to przyszłą matkę przed stanem przedrzucawkowym, nadciśnieniem, cukrzycą czy przedwczesnym porodem. Zbilansowana dieta oparta na zdrowych produktach i systematycznych posiłkach z pewnością nie zaszkodzi dziecku, natomiast może pomóc przyszłej mamie w poprawie jakości zdrowia i życia.