Otyłość u dzieci – przyczyny i zapobieganie

otyłość u dzieci

Wedle najnowszych statystyk, już co 5 dziecko ma problemy z nadwagą. Niestety skutkuje to nie tylko problemami natury psychicznej i mniejszą akceptacją wśród kolegów, ale w dorosłym wieku, także poważnymi chorobami. otyłość wśród dzieci to prosta droga do chorób przewlekłych w dorosłym wieku.

Otyły maluch – gruby dorosły

Miłość do niezdrowego jedzenia, zwłaszcza cukrów i chipsów sprawia, że od najmłodszych lat w naszych dzieciach wyrabia się niezdrowe zasady odżywiania. Konsekwencje jakie pojawiają się w przyszłości są dramatyczne, ponieważ niemalże każdy otyły maluch to gruby dorosły. Jednak to nie wszystko. Osoby otyłe są podatne na problemy zdrowotne. Trudno także zrzucić zbędne kilogramy i często nadwaga wciąż nam towarzyszy.

Dlaczego coraz więcej dzieci tyje?

Okazuje się, że jedynie 5% dzieci otyłych cierpi na zaburzenia hormonalne, czy też zespół uwarunkowany genetycznie, bądź otyłość jest wynikiem leków. Z kolei 95 % otyłości wśród dzieci spowodowane jest niezdrowym trybem życia i nieodpowiednią dietą, która bogata jest w tłuszcze, cukier i brak aktywności fizycznej.

Predyspozycje do nadwagi również dziedziczymy jednak najistotniejsze jest to co jemy. Jeśli nawet rodzice cechują się nadwagą to w chwili kiedy dziecko będzie się właściwie odżywiać, jego waga będzie wzrastać prawidłowo. Najgorzej sytuacja wygląda, kiedy rodzice wszczepią dzieciom negatywne wzorce odżywiania się.

Jakie błędy żywieniowe najczęściej popełniamy?

Błędy żywieniowe sprzyjają rozwojowi nadwagi a w konsekwencji otyłości u dzieci. Z najnowszych badań wynika że już w wieku 6 miesięcy niemowlęta dostają więcej jedzenia aniżeli potrzebują. Często zdarza się, że przygotowywane posiłki sporządzone są z większej ilości mleka czy kaszy aniżeli przewidziane jest to na opakowaniu.

Oczywiście dzieci kochają także gazowane napoje, cukierki, chipsy i pizzę, zaś rodzice wcale nie ograniczają tego typu jedzenia. Niedzielny obiad z kolei spędzony jest w restauracji typu fast food, co w konsekwencji jest dostarczeniem do organizmu znacznej ilości kalorii.

Istotne jest aby dziecko miało adekwatnie skomponowaną dietę. Podstawą jej są owoce i warzywa. Powinniśmy również ograniczyć dzieciom spożywanie wysokokalorycznych i niezdrowych produktów.