Pitaja czyli smoczy owoc

pitaja

Ile osób z nas słyszało o smoczym owocu? A ile z tych osób miało okazję go spróbować? Jest to owoc znany plemionom już od czasów starożytności. Wywodzi się z obszarów Ameryki południowej. Pitaja zawiera wiele licznych witamin i minerałów, które mają bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Na pitaje mówi się smoczy owoc lub truskawkowa gruszka. Jest owocem, który zawiera duże pokładu betalainy. W produktach pochodzenia roślinnego występują one rzadko. Zawierają je jedynie pitaja, boćwinka, burak ćwikłowy, ulluko, amarantus oraz opuncja.

Cenna dla organizmu

Naukowcy potwierdzili, że betalaina ma silne właściwości przeciwutleniające. Ale co to tak naprawdę daje? I czemu o tym wspominać. To przez to, że betalainy hamują proces utleniania lipidów i dodatkowo chronią czerwone krwinki. Przeciwdziałają także negatywnym skutkom (kardiotoksyczności) podczas przechodzenia przez chemioterapię. Coraz częściej słyszy się także o insulioodporności (zmniejszenie działania insuliny na komórki ciała). Warto przy tym temacie wspomnieć, że pitaje powinny jeść osoby, które właśnie zmagają się z tą przypadłością. Dodatkowo, jest jak najbardziej wskazana dla osób, które cierpią na nadwagę oraz otyłość, bądź też związane z tą dolegliwością inne choroby. Jak wiadomo, nadmierna ilość kalorii wpływa negatywnie na nasze zdrowie i co za tym idzie przyczynia się do zapadania na inne schorzenia. Świetnie sprawdzi się także dla osób, które mają stłuszczenie wątroby.

Na alergię

Warto wspomnieć o tym, że pitaja może wywołać reakcje alergiczne, co zostało sprawdzone naukowo. Szansa na taką alergię zwiększa się szczególnie u osób, które cierpią na przypadłości alergiczne, np. cierpiące na alergię na pyłki brzozy. Pomimo tak wspaniałego działania, jest to owoc, który zdecydowanie jest trudno dostępny w Polsce. Warto zatem poszukać go w różnych sklepach internetowych. W kuchni świetnie sprawdzi się jako dodatek do lodów, tortów, koktajli, kremów oraz musów. Owoc przed użyciem najlepiej jest schłodzić gdyż to potęguje jego egzotyczny smak.