Popularna mięta – na co pomaga?

mięta

Mięta pieprzowa jest ziołem bardzo popularnym. Jednakże nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie ze sobą spożywanie owej mięty pod różnymi postaciami. Mięta pieprzowa jest rośliną, która jest zwana również miętą lekarską. Co takiego korzystnego dla ludzkiego zdrowia zawiera owa mięta pieprzowa? Tutaj należy wskazać na olejki eteryczne, w których można znaleźć mentol, garbniki, gorycze, sole mineralne jak i flawonoidy. To przekłada się na działanie antybakteryjne.

Mięta – roślina lecznicza

W jakich sytuacjach można zatem stosować miętę pieprzową jako roślinę leczniczą? Na pewno należy wskazać na problemy trawienne. W sposób szczególny na miętę powinny postawić osoby, które mają do czynienia z problemami w trawieniu tłuszczów. Mięta pieprzowa zapobiega wzdęciom, gazom, powoduje, że zwiększa się apetyt. Jeśli ktoś ma do czynienia z chorobami wątroby, kolką jelitową czy też z kamicą żółciową, to również wskazane jest picie herbatki z mięty. Olejek z mięty ma jeszcze inne właściwości zdrowotne. Jeśli bowiem ktoś boryka się z bólem głowy to mięta będzie działała w sposób kojący. W głównej mierze zawdzięcza się do zawartemu w niej mentolowi. Poza tym również należy mówić o łagodzeniu kaszlu, o wspomaganiu leczenia problemów skórnych. Mięta ma oczywiście szerokie zastosowanie nie tylko w procesie leczenia niektórych schorzeń, ale ponadto również można tu mówić o szerokim zastosowaniu w kuchni. Jaką formę mięty dobrze jest wybrać?

Miętowa herbatka

Oczywiście najbardziej dostępna jest mięta w postaci herbatek. Jednakże jeśli ktoś ma dostęp do świeżych liści mięty, to zalecane jest stosowanie naparów z owych liści. Zupełnie inny smak, zupełnie inne wrażenia, ale działanie oczywiście równie skuteczne. Mięta jest jednym z tych ziół, które należą do najbardziej popularnych. Jest powszechnie dostępna, aczkolwiek tak naprawdę przez wiele osób nie jest ona odpowiednio doceniana. Tymczasem można miętę zasadzić sobie w doniczce i móc przez cały rok korzystać ze świeżych jej liści. To bardzo dobry krok w stronę uzyskania lepszego samopoczucia.