Pozytywne aspekty picia kawy

kawa

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Istnieje jej wiele rodzajów, dlatego bez wątpienia każdy znajdzie coś na swój gust. Sposoby ich przyrządzania przybierają rangę niemal rytuałów znanych na całym świecie. Picie kawy ma też duże znaczenie towarzyskie, gdyż większość interakcji w obecnym świecie rozpoczyna się od „pójścia na kawę”.

Dlaczego warto pić kawę?

Co takiego w niej jest, że niemal wszyscy nie wyobrażają sobie bez niej życia? Okazuje się, że warto pić kawę nie tylko ze względu na tradycje czy zniewalający aromat, lecz również ze względów zdrowotnych. Naukowcy odkryli, że picie kawy jest sprzymierzeńcem osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Swoje odchudzające właściwości zawdzięcza kofeinie, która przyspiesza przemianę materii i podkręca metabolizm. Oczywiście mowa tu o kawie bez dodatku cukru, mleka czy śmietanki. Najkorzystniej dla zdrowia jest sięgać po dobrej jakości kawę w ziarnach, które samodzielnie mielimy przed zaparzeniem. Należy raczej unikać kaw typu „trzy w jednym”, gdyż zawierają one substancje dodatkowe, które już nie są tak bardzo korzystne dla naszego zdrowia.

Kawa poprawia również krążenie, dzięki czemu komórki są lepiej dotlenione, co z kolei przekłada się na funkcjonowanie mózgu i ogólną wydolność fizyczną. Ponadto kawa ma moc niwelowania zakwasów, które dotykają nas po intensywnym wysiłku fizycznym. Kawa świetnie daje sobie radę z bólem mięśni, czego nie jest w stanie nam zagwarantować niemal połowa dostępnych w sklepach tabletek przeciwbólowych.