Proste ćwiczenia na bolące plecy w pracy

Proste ćwiczenia na bolące plecy w pracy

Praca biurowa przed komputerem, choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie wymaga od nas większego wysiłku fizycznego, to jednak już po krótkim czasie możemy zacząć odczuwać jej skutki. Jak to możliwe? Jak wiemy siedzący tryb życia, to nie jest coś co dobrze wpływa na nasz kręgosłup, gdzie już po krótkim czasie możemy zacząć odczuwać najpierw uczucie sztywności mięśni, które z czasem mogą przejść w bóle kręgosłupa. Grunt, by temu zapobiegać, a pomoc może w tym chociażby kilka sprawdzonych ćwiczeń.

Jak można ćwiczyć w pracy?

Istnieje kilka sprawdzonych metod ćwiczeniowych, które dają możliwość rozluźnienia mięśni Twoich pleców. Jako pierwszy sposób weźmy wciągnięcie mięśni brzucha, które napinamy, a następnie po około 7 sekundach rozluźniamy i w tej pozycji należy wytrzymać około 5 sekund. Następne ćwiczenie, to krążenie biodrami, najpierw w prawo, a później w lewo na przemian tak, by nie ruszać miednicy, a w ruch wprawić jedynie tułów.

W przypadku siedzącego trybu pracy bardzo ważne są mięśnie pośladków dla których również mamy idealne ćwiczenie, mianowicie ściągnięcie ich mięśni i rozluźnianie. Czas pomiędzy jednym a drugim ułożeniem powinien wynosić nie więcej, niż 7 sekund.

Jeszcze inne, podobne ćwiczenie tyczy się bioder, gdzie wypychamy je najpierw w lewo, a następnie powracamy do pozycji wyjściowej po czym wypychamy je w prawo. Warto podkreślić, że powyższe ćwiczenia należy wykonywać kilkukrotnie.

Joga dla pleców

Joga, to jak wiemy w ostatnich latach bardzo popularna forma aktywności fizycznej. Oczywiście skuteczna jest tylko wtedy, gdy krok po kroku (nie przeciążając mięśni) będziemy wdrażać się w poszczególne ćwiczenia, zwłaszcza, że większość z nich wymaga od nas nie tylko maksymalnego naciągnięcia mięśni, ale i doskonałej koordynacji ruchowej. Nie mniej jednak w jodze mamy kilka rodzajów ćwiczeń, które doskonale nadają się do likwidowania bóli pleców.

Proste ćwiczenia na bolące plecy w pracy

Do jednego z takich ćwiczeń pewnością można zaliczyć Bharadvajasane. W przypadku tego ćwiczenia konieczne będzie krzesło. Następie należy usiąść bokiem w taki sposób, by siedzenie krzesła podpierało większą część uda. Kolejny etap, to uchwyt oparcia krzesła obydwiema rękami. Kiedy już to zrobimy, to z wdechem wyciągaj kręgosłup do góry, z kolei wydechem wykonaj skręt tułowia. Takie ćwiczenie wykonujemy minutę po czym zmieniamy stronę.

Poduszki ortopedyczne do siedzenia

Wyżej wspomnieliśmy sobie o ćwiczeniach zapobiegającym powstawaniu bóli pleców. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to jak ważna jest profilaktyka, a jednym z jej działań może być korzystanie z poduszek ortopedycznych do siedzenia. Te zazwyczaj mają formę nakładki w kształcie fotela, które nakłada się na prawdziwe krzesło. Tego typu poduszki przede wszystkim likwidują bóle i uczucie sztywności kręgosłupa, a tym samym mogą zapobiec wielu schorzeniom, w tym wadom postawy. Poduszki ortopedyczne prócz wsparcia medycznego gwarantują też wygodę. Ponadto są bardzo estetyczne i łatwe w utrzymaniu.