Psychika a zdrowie

choroby psychiczne

Dużo się mówi o zdrowiu, jednak w odniesieniu do naszej fizyczności. Jak jest natomiast z naszym zdrowiem psychicznym? Ilu z nas zwraca na nie uwagę i dba o nie? Często nawet zarówno my, czy tez osoby bedace w naszym otoczeniu nie zdaja sobie sprawy z tego, w jakim jesteśmy stanie. A moze ktos jest na skraju zalamania? Nie wiemy, a może nie chcemy tego widzieć, przez co lekceważymy taka sytuacje, doprowadzając tym samym kogoś do bardzo niebezpiecznego stanu.

Stres a zdrowie

Ciagly stres moze zdecydowanie negatywnie wplynac na kondycje i stan naszej psychiki. Traumatyczne wydarzenia, z którymi nie mozemy sobie poradzic tak samo wplywaja zle na nasze zdrowie. Jednak jest to sprawa oczywista, mogloby sie wydawac, jednak dlaczego zatem jest tak czesto przez nas bagatelizowana? Dlaczego tak czesto pozwalamy cierpiec osobom z naszego srodowiska i przygladamy sie temu, zamiast jakos pomóc, zaradzic, zapobiegnac tragedii? Jak jednak odróznic chorobe psychiczna od lekkich zaburzen? U ludzi zdrowych zaburzenia sa krótkotrwale. Mozna by rzec, ze sa epizodem. Epizodem, który po niedlugim czasie przemija. Po chwili zalamania wszystko wraca natomiast do normy. Jesli jednak zaburzenia trwaja dlugo, powtarzaja sie, wrecz mozna powiedziec, ze nie ustepuja sa gorszym omenem.

Choroby psychiczne

Zdefiniowanie choroby psychicznej nie zawsze jest proste. Warto zatem udać sie znacznie wczesniej do specjalisty, aby taki stan rzeczy sie nie rozwijal, nie pogłębiał, co mogloby doprowadzić do znacznych problemów zdrowotnych. Musimy swiadomie przeanalizowac cala sytuacje, aby nie był to „fałszywy alarm”. Warto jednak mimo wszystko zapobiegac, niz leczyc, prawda? Najpierw musimy przenalizowac nasza sytuacje zyciowa. Konkretniej to, czy mielismy z jakiegos powodu ostatnimi czasu silne emocje, duzo stresu, a moze to wina zmeczenia lub zwyklego przeziebienia? Jesli natomiast pojawiaja sie objawy psychiczne w postaci zaburzen swiadomosci, bujanie na skraju rzeczywistosci oraz fantazji to zdecydowanie powinnismy udac sie z tym do lekarza, który powinien nam pomóc.