Jak regenerować siły po siłowni?

regeneracja

Każdy sportowiec zarówno amator, jak i zawodowiec powie Ci, że aby uzyskać idealne wyniki konieczne jest zachowanie prawidłowej proporcji pomiędzy treningiem, a regeneracją. Nie od dziś bowiem wiadomo, że zły trening może doprowadzić do przetrenowania, a co za tym idzie kontuzji, które nierzadko maja nieodwracalne skutki. W związku z tym postanowiliśmy przedstawić 8 wskazówek, które pozwolą Ci na prawidłową regeneracje.

Dobry odpoczynek podstawą sukcesu

  1. Co z jedzeniem po treningu? O posiłku nie należy zapominać. Każdy trening, to bowiem wysiłek fizyczny, w związku z tym trzeba jak najszybciej uzupełnić wartości utracone w czasie ćwiczeń, dlatego syty posiłek powinien być zjedzony nie później, niż kwadrans po treningu. Zadbaj jednak o to, aby nie był wysokokaloryczny, a zawierał przede wszystkim dużą ilość białka i węglowodanów. Zdecydowanie unikaj tłuszczy, oraz cukrów prostych.
  2. Uzupełniaj elektrolity. W czasie każdych ćwiczeń tracimy dużo wody, którą im szybciej uzupełnimy tym lepiej. Unikaj natomiast spożywania alkoholu.
  3. Rozgrzewka. To podstawa przed każdym treningiem, gdyż w ten sposób znacznie zmniejszymy ryzyko powstawania kontuzji i urazów. Taka rozgrzewka powinna trwać mniej więcej 15 minut i może składać się z krótkiej przebieżki, kilku podskoków, czy wymachów rękami.
  4. Zdrowy sen, to podstawa regeneracji każdego człowieka, zwłaszcza sportowca. Pytanie ile powinien spać przeciętny trenujący? Założenie generalne, to 8 godzin, jeśli jednak zauważasz, że Twój organizm potrzebuje go więcej, to prawdopodobnie Twój trening jest zbyt intensywny.
  5. Masaż – idealnie odpręża napięte, a zarazem zmęczone po treningu ciało. W tym wypadku jednak warto, aby skorzystać z usług fachowca, gdzie możesz mieć pewność, że Twoje mięśnie są w dobrych rękach.
  6. Kąpiel – w ciepłej wodzie. A skoro o wodzie mowa, to tu ważne aby zachować jej optymalną temperaturę, w związku z tym nie może być ani za zimna, ani za gorąca.
  7. Przetrenowanie danej części ciała. Aby tego uniknąć nie ćwicz tych samych partii dzień po dniu, a urozmaicaj swoje treningi.
  8. Suplementacja? Owszem, jednak wyłącznie jako dodatek, a nie podstawę pamiętając o tym, by preparaty dobierać pod okiem fachowca. Wśród najczęściej stosowanych suplementów przy treningu zalicza się te zawierające białko, oraz kreatynę.

Stosowanie się do tych zaleceń pozwala na uniknięcie kontuzji i urazów, które często są również przyczyną braku motywacji do dalszych treningów. Polecamy również poduszki ortopedyczne do spania w celu zmniejszenia obciążenia kręgosłupa podczas snu.