Rotawirusy – objawy i leczenie

Rotawirusy – objawy i leczenie

Czym jest rotawirus? Tak naprawdę wolelibyśmy osobiście się o tym nie przekonywać, a każdy, kto miał z nim do czynienia, tak naprawdę docenia szczepienia przeciw nim. Jego cechą jest to, że potrafi przeżyć bardzo długo poza organizmem, że bardzo lubi zimno i tym samym mowa jest o bardzo trudnym do wyleczenia drobnoustroju. Jest bardzo zaraźliwy i wystarczy niewielki z nim kontakt, aby mieć bardzo poważne problemy.

Najpopularniejszą drogą zakażenia rotawirusami jest dotyk lub też droga kropelkowa. Tym samym zarazić możemy się wszędzie, a w sposób szczególny można mówić o ryzyku dotyczącym małych dzieci oraz osób starszych. Warto bowiem podkreślić to, że rotawirusy i zakażenie się nimi nie dotyczy tylko i wyłącznie dzieci, jak moglibyśmy wywnioskować z prowadzonych kampanii medialnych.

Objawy zakażenia rotawirusami

Objawy początkowo nie są bardzo niepokojące, gdyż mówimy o niewysokiej gorączce, co może nam się kojarzyć ze zwykłą infekcją. W krótkim czasie, jednakże sytuacja się zmienia i mamy do czynienia z takimi objawami jak:

  • bardzo intensywne wymioty,
  • uporczywa biegunka,

Należy uważać, aby organizm nie został odwodniony, aczkolwiek na pewno nie jest to nasze jedyne zmartwienie w momencie, gdy dochodzi do zakażenia rotawirusami.

Leczenie rotawirusów

Zakażenie rotawirusami to bardzo poważna sprawa, a więc tym samym musimy mówić o konieczności podjęcia bardzo poważnych i zdecydowanych działań. Są one nieco inne w przypadku małych dzieci, a nieco inaczej należy postąpić w przypadku dzieci starszych. W przypadku małych dzieci trzeba koniecznie zwrócić się do lekarza, który powinien zadecydować, czy dziecko może pozostać w domu, czy też konieczna jest hospitalizacja i podłączenie kroplówki. Ważne jest to, że w leczeniu zakażenia rotawirusów nie stosuje się żadnych tabletek, a więc początkowe objawy choroby mogą nas nieco zmylić.

Leczenie rotawirusów tak naprawdę sprowadza się do zapobiegania odwodnieniu, które w tym miejscu jest głównym zagrożeniem dla osób chorych. W odniesieniu do dzieci starszych można nie podejmować od razu decyzji o hospitalizacji i jednocześnie też nie musimy od razu udać się do lekarza. Na pewno bardzo ważne jest to, aby nie dopuścić do odwodnienia, które jest głównym zagrożeniem. Należy więc dziecko obserwować, nawadniać, a jeśli objawy nie będą ustępować, to oczywiście należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Wpis powstał dzięki pomocy partnera, sklepu kopkamagra.com. Polecamy również lekturę tego artykułu.