Jak samodzielnie hodować kiełki i cieszyć się z ich właściwości zdrowotnych?

Jak samodzielnie hodować kiełki i cieszyć się z ich właściwości zdrowotnych?

Kiedy chcesz każdego dnia sięgnąć po witaminową bombę i wspomóc swój organizm w codziennym funkcjonowaniu, powinieneś sięgnąć po kiełki. Zawierają one ogromną ilość świeżych witamin, enzymów i minerałów, dlatego warto je samodzielnie wyhodować we własnym mieszkaniu. Dzięki temu mamy pewność, że pochodzą z pewnego źródła a co więcej sięgnąć możemy po nie zawsze, kiedy mamy na to ochotę.

Jak rozpocząć hodowlę kiełków?

Hodowla kiełków jest niezwykle prosta, dlatego nawet amator w uprawie świetnie sobie poradzi. Wystarczy zaopatrzyć się w słoik, lub też inne naczynie szklane. Przyda nam się także gaza i gumka recepturka.

Oczywiście możemy zdecydować się także na worki do kiełkowania. Propozycja jest dobra, jednakże ma jedną wadę, ponieważ trudno jest obserwować postęp kiełkowania. W szklanych, przeźroczystych słoikach każdego dnia możemy obserwować ich wzrost.

Rozwiązaniem jest również zakup kiełkownicy, dzięki której możemy hodować kilka rodzajów kiełków na raz.

Proste kroki kiełkowania

kamagra sklep

W pierwszej kwestii kupujemy nasiona na kiełki. Nasiona powinny być oznakowane a dodatkowo warto kupić je w sklepach ze zdrową żywnością. Zanim zaczną kiełkować, należy namoczyć je w wodzie przez cała noc. Następnie pukamy nasiona woda. Kiedy nasiąkną odcedzamy a zbyt dużą ilość wody odlewamy. Codziennie musimy pukać naczynia a następnie ustawiać słoik w pozycji pochyłej, aby wciąż odpływała z niego woda. Dzięki temu kiełki będą adekwatnie nawilżone i z dnia na dzień będą zwiększać swoje rozmiary.

Pamiętać trzeba o przepłukiwaniu kiełków dwa razy dziennie przegotowaną wodą. Kiedy wypłukany kiełki znów odstawiamy je w pozycji pochyłej. To istotna pozycja, ponieważ jeśli będą miały zbyt dużo wody może dopaść je pleśń. Nasionka jednak powinny pozostać wilgotne, aby doskonale się rozwijały. Po kilku dniach możemy cieszyć się ze smacznych i bardzo zdrowych kiełków.

Jakie właściwości zdrowotne

Kiełki mają ogromną ilość właściwości zdrowotnych dla naszego organizmu. Wedle badań posiadają około 40 razy więcej cennych składników odżywczych. W składzie kiełków znajdziemy witaminę C, K, E, luteinę, a także znaczną ilość beta – karotenu.

Nasiona posiadają również ogromną ilość antyoksydantów, co sprawia, że neutralizują one wolne rodniki, które powodują w chorobie choroby. Dzięki nim organizm znakomicie funkcjonuje doskonale, pokonuje choroby a my czujemy się o wiele lepiej. Hodowla kiełków na pewno jest bardzo prosta i z całą pewnością warto zastosować ją w swoim mieszkaniu.