Srebro koloidalne – jego właściwości i zastosowanie

Srebro koloidalne – jego właściwości i zastosowanie

Surowcem farmaceutycznym możemy określić popularne dziś srebro koloidalne. Na jego bazie w okulistyce i dermatologii powstaje szereg różnorodnych leków. Nie jest to jednak suplement diety i nie wolno stosować go bez ograniczeń na wszelkie niemal dolegliwości. Prawdziwe srebro koloidalne nie jest jednym z powszechnych dziś w aptece suplementów diety.

Czym jest srebro koloidalne?

Srebro koloidalne zwane jest niekiedy jako srebro koloidowe, czy też kolargol. Jest to surowieć do produkcji szeregu leków, w których to bardzo często połączony jest z białkiem lub żelatyną. Prawdziwe srebro niewiele ma wspólnego z suplementami diety, dostępnymi w niskiej cenie w aptece, ponieważ składają się one przede wszystkim z wody i niewiele w nich srebra.

Właściwości lecznicze srebra

W XIX i początkiem XX wieku srebro koloidalne stosowane było w zamian za antybiotyki, ponieważ posiada właściwości bakerio- grzybo- i wirusobójcze. Tym samym stosowano go w leczeniu szeregu różnorodnych schorzeń, jakich to główną przyczyną były drobnoustroje, wirusy i bakterie.

Dziś stosowane jest głownie w okulistyce, na przykład w czasie leczenie zapalenia spojówek. Sporządza się z niego zarówno krople jak i maści do oczu. Stosuje się je miejscowo i efekty są naprawdę szybkie a przede wszystkim bezpieczne.

Czy srebro można uznać za toksyczne?

Oczywiście, srebro może wykazywać pewne właściwości toksyczne, jednakże tylko wówczas, kiedy jest podawane w dawce większej aniżeli przewiduje obecna norma. Zatrucie może ujawnić się w dawce, kiedy to przyjmiemy 0,014 mg srebra na kilogram ciała dziennie. Są to badania szacowane z wykorzystaniem dożylnego podawania srebra. W dawce optymalnej srebro uchodzi za produkt w pełni bezpieczny i nie kumulujący się w naszym organizmie.

Srebro koloidalne suplementem diety

Oczywiście, współcześnie w aptekach znajdziemy szereg suplementów diety, które to zawierają w swoim składzie srebro koloidalne. Producenci zgodnie zapewniają, że leczą one kaszel, katar, łagodzą ból czy opryszczkę. Dodatkowo mają za zadanie działać odkażająco, przeciwzapalnie czy też łagodzić swędzenie skóry. Okazuje się jednak, że apteczne suplementy to minimalna ilość srebra i duża doza wody. Tym samym lepiej sięgnąć po produkt droższy składający się przynajmniej z 80 % srebra, aby można go było uznać za bezpieczny i skuteczny.

Czy grozi ci srebrzyca?

Srebrzyca jest chorobą, która spowodowana jest nadmierną kumulacją srebra w organizmie. Objawy pojawić się mogą po około 6 miesiącach stosowania srebra w zawyżonych ilościach. Charakterystyczne jest niebieskie zabarwienie linii dziąseł, a także nieodwracalne zmiany koloru skóry i paznokci.