Stawianie baniek – sposób na infekcje

stawianie baniek

Bańki od wieków stosowane były przez nasze babcie i jak dowodzą współczesne badania medyczne, okazuje się, że był to świetny sposób na leczenia przeziębienia oraz wzmocnienie całego układu odpornościowego. Dlaczego znów wracamy do stawiania baniek? Czy warto stosować je przy różnorodnych schorzeniach. Obecnie do wyboru mamy kilka rodzajów baniek, dlatego też warto wybrać te najlepsze i w razie potrzeby stosować.

Jak postawić bańki?

Jeżeli borykamy się z infekcją układu oddechowego, z całą pewnością warto postawić bańki. Bańki można postawić nawet dwa razy w tygodniu i jest to zabieg całkowicie bezbolesny. Jedynie pojawić się może nieprzyjemne uczucie zasysania skóry. Bańki próżniowe i ogniowe w zasadzie stawia się w oparciu o te same zasady.

Zanim zaczniemy stawiać bańki powinniśmy umyć je ciepłą wodą wraz z mydłem. Przed zabiegiem warto również natłuścić skórę, można posmarować ją również maścią o działaniu przeciwzapalnym. W czasie jednego zabiegu można stosować do 30 baniek u osób dorosłych, oraz 30 u dzieci. Bańki nie powinny znajdować się na skórze dłużej niż 20 minut.

W zależności od tego jakie dolegliwości nam towarzyszą bańki stawiać powinniśmy na klatce piersiowej oraz na plecach jeżeli borykamy się z przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli oraz płuc. Z kolei w okolicy krzyżowej stawiamy wówczas gdy cierpimy na rwę kulszową lub też bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa. Z kolei wzdłuż kręgosłupa stawiamy bańki jeżeli cierpimy na nerwice narządowe, zespoły bólowe kręgosłup. W czasie stawiania baniek omijamy łopatki, obojczyki oraz kręgosłup, ponieważ w takim przypadku bańki nie będą się dobrze trzymać. Unikamy również nakładania baniek na pęcherzach oraz brodawkach.

Kiedy zdejmiemy bańki należy skórę przetrzeć spirytusem, a następnie natłuścić. Chory powinien wypoczywać i leżeć pod kocem. O tym, że bańki pozostały właściwie położone świadczą  ciemnoczerwone placki. Ślady tego typu znikają po kilku dniach.

Bańki warto stosować na wszelkie dolegliwości związane z infekcjami dróg oddechowych.