Stres nie może być bagatelizowany

stres

Stres jest zjawiskiem, które na dobre zadomowiło się w naszej rzeczywistości. Można powiedzieć, że przywykliśmy, ale czy aby na pewno należy taką postawę przyjmować? Istotną kwestią jest fakt, że tak naprawdę stres utrzymujący się przez dłuższy czas jest tym elementem, który może powodować i powoduje kłopoty zdrowotne. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy ze skutków wpływu stresu na swoje zdrowie, a mogą być one bardzo poważne. Nie pojawiają się one oczywiście od razu, ale dopiero po pewnym czasie możemy je odczuć.

Co wywołuje stres?

Co więcej, różne sytuacje wywołujące stres mogą wywołać pewne choroby dopiero po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach. Owych sytuacji wówczas możemy nie skojarzyć ze stresem, z konkretnymi sytuacjami, które ów stres wywołały. W tym miejscu możemy podać przykłady schorzeń, które były, które są wywołane przez stres. Przyczynia się on do mniej poważnych schorzeń jak chociażby łojotokowe zapalenie skóry, ale można także mówić o wpływie stresu na udary mózgu, na zawały serca, na inne choroby związane z układem krążenia.

Stres ma także wpływ na rozwój różnych chorób psychicznych, może powodować załamania psychiczne, może powodować depresję, może powodować inne schorzenia. Człowiek światły, energiczny, tryskający humorem często pod wpływem stresu staje się kimś zupełnie innym. Tym samym wpływ sytuacji stresowych na zdrowie człowieka może być bardzo duży. Oczywiście można w tym momencie zapytać się o to, w jaki sposób można i należy walczyć ze stresem? Na pewno w pewnych sytuacjach możliwe jest zachowanie dotychczasowego trybu życia, ale nie zawsze.

Radykalna decyzja

W pewnych sytuacjach potrzeba jest podjęcia bardzo radykalnych decyzji, odcięcia się od pewnych sytuacji. Czasem nawet potrzebnym elementem jest zmiana pracy, miejsca zamieszkania. Na szali stawiamy w takiej sytuacji nasze zdrowie oraz życie, a wybór należy do nas samych. Stres w dobie współczesnej jest zjawiskiem zbyt powszechnie występującym i tym samym trudno jest całkowicie go uniknąć. Jednakże można jak najbardziej skutecznie z nim walczyć, można ograniczyć jego wpływ na nasze zdrowie.