Suszone pomidory i ich właściwości odżywcze

suszone pomidory

Być może suszone pomidory wcale nie wyglądają tak efektownie jak świeże, jednakże przewyższają je pod względem likopenu. Dzięki temu mają bardzo bogaty smak, a także ogromną ilość wartości odżywczych. Warto je zrobić samodzielnie w domu bo mają wszechstronne zastosowanie kulinarne.

Ogromne źródło likopenu

Najważniejsze jest to, że suszone pomidory to ogromne źródło likopenu, który jest silnym utleniaczem, a także posiada właściwości nowotworowe. Pomysł na tego typu pomidory, do Polski dotarł z Włoch. Obecnie są łatwo dostępne, smaczne ale również uchodzą za bardzo zdrowe. Dodatkowo w swoim składzie pomidory suszone zawierają także witaminę E, która znakomicie oddziałuje na kondycję skóry oraz stan oczu. Pomidory to także bogactwo witaminy K, dzięki której zachowujemy prawidłową krzepliwość krwi a także witaminy B3 dzięki której możemy regulować metabolizm cukru.

Pomidory to owoce

Bardzo często pomidory kwalifikujemy jako warzywa, a tak naprawdę są to owoce, o niesamowitych właściwościach odżywczych. Suszone pomidory cechują się znakomitymi właściwościami przeciwmiażdżycowymi, a także pozytywnie wpływają na układ krwionośny. Jeśli przyrządza się je w oliwie z oliwek, wówczas zdecydowanie lepiej przyswaja nasz organizm witaminę A, D, K, E, ponieważ rozpuszczają się w tłuszczach.

Suszone pomidory to także bogactwo mikroelementów. Odnajdziemy w nich:

  • wapń
  • żelazo
  • magnez
  • potas
  • karotenoidy
  • beta-karoten

Jak samodzielnie zrobić suszone pomidory?

Pomidory możemy kupić w dowolnie dobranej przez nas odmianie. Oczywiście możemy kupić je w wersji gotowej, jednak są stosunkowo drogie, ponieważ kilka połówek w słoiku, to koszt około 6 zł. Pomidory suszone można jednak zrobić samodzielnie, o wiele niższym kosztem.

Do produkcji domowych suszonych pomidorów wybieramy odmiany mięsiste, najlepiej paprykowe. Następnie myjemy je, osuszamy i przekrajemy . Układamy ciasno na blaszce skórką od dołu. W dalszej kolejności solimy je, lekko cukrujemy i posypujemy ziołami prowansalskimi. Ostatecznie skrapiamy oliwą i wkładamy do mocno nagrzanego piekarnika. Aby uzyskać znakomite pod względem smaku pomidory suszone musimy trzymać je w piekarniku około 4 – 6 godzin. Drzwiczki powinny być również lekko uchylone. Pamiętajmy aby zanadto nie wysuszyć pomidorów, gdyż brzegi powinny być pomarszczone, ale w środku muszą zachować jędrny środek.