Szczaw i jego właściwości odżywcze

szczaw

Szczaw jest rośliną, która przypomina nam lata młodości, a dziś już niestety, nieco odchodzi w zapomnienie. Warto jednak powrócić do tej rośliny, ponieważ ma nie tylko zastosowanie w kuchni, ale także w lecznictwie. Posiada właściwości zdrowotne, które to niemal od zawsze wykorzystywane są przez zielarzy.

Właściwości lecznicze szczawiu

Szczaw polecali już lekarze greccy. Wyciągi z owoców tejże rośliny maczane w winie bądź w wodzie miały zastosowanie w leczeniu biegunek, a także innych chorób układu pokarmowego. Niekiedy nawet szczaw stosowano na ukąszenia skorpionów. Niegdyś korzenie szczawiu były gotowane w wodzie i stosowane w chorobach skórnych, bądź też płukało się wywarem z niego usta w bólu zębów. Dawniej sok ze szczawiu wkrapiano do uszu, jeśli istniał w tym obrębie stan zapalny. Ze względu na wysoką zawartość witaminy C, szczaw zyskał również niegdyś miano skutecznego w leczeniu szkorbutu. Obecnie istnieje kilka odmian szczawiu, lecz rzadko wykorzystywany jest w lecznictwie a raczej w kuchni.

Szczaw na choroby żołądkowe

Szczaw w swoim składzie zawiera znaczną ilość garbników, czyli związków, które to znakomicie oddziałują na nasz układ pokarmowy. Szczaw leczy, więc biegunki a także działa ściągająco na błonę jelita grubego. Tym samym medycyna naturalna wykorzystuje go, jako środek przeciwbiegunkowy. Poleca się również picie soku z surowego szczawiu, aby wspomóc i pobudzić apetyt.

Szczaw a witaminy

Szczaw to również ogromna ilość witamin i minerałów, dlatego warto wyróżnić między innymi:

·         Błonnik

·         Witaminę C

·         Tiaminę

·         Ryboflawinę

·         Kwas foliowy

·         Witaminę A

·         Wapń

·          Żelazo

·         Cynk

·         Magnez

·         Fosfor

Szczaw a właściwości bakteriobójcze

Szczaw słynie także z właściwości bakteriobójczych oraz grzybobójczych. Mają one doskonałe właściwości w leczeniu gronkowca złocistego, a także laseczki siennej.

Szczaw na kaszel

Szczaw przez zielarzy polecany jest również na kaszel i infekcje górnych dróg oddechowych. Wiele syropów ma w swoim składzie szczaw.

Szczaw na oparzenia

Szczaw stosować można również na oparzenia, czy też obrzęki i stłuczenia, albowiem szybko regeneruje skórę. Dodatkowo działa on krwiotwórczo i moczopędnie.