Trening funkcjonalny

trening funkcjonalny

Mówiąc o formach stosowanego treningu, można wyróżnić bardzo wiele jego rodzajów. W dużej mierze rodzaj treningu jest dobierany w zależności od tego, jakie cele chcemy poprzez niego zrealizować. Tym samym można mówić o treningu obwodowym, o treningu cardio, można mówić o crossfit jak również można wskazywać na trening funkcjonalny. W tym miejscu w sposób szczególny chcemy zająć się tym ostatnim rodzajem treningu.

Zastosowanie treningu funkcjonalnego

Czy zatem jest trening funkcjonalny i co można uzyskać dzięki jego zastosowaniu? Przede wszystkim wskażemy na to, że trening funkcjonalny to bardzo intensywna forma ćwiczeń. Celem takiego rodzaju treningu jest wzmocnienie wszystkich partii mięśniowych, ale jednocześnie nie chodzi tutaj o rozbudowywanie masy mięśniowej. Taki rodzaj treningu skupia się na tym, aby wykonywać takie same ruchy, jakie są wykonywane przy codziennych czynnościach. Różnica polega tutaj na tym, że w treningu funkcjonalnym owe czynności, owe ruchy są wykonywane w znacznie szybszym tempie, z większą intensywnością Utrzymujemy znacznie wyższe tempo oraz wykonujemy znacznie większą ilość powtórzeń danego ćwiczenia.

Oprócz wzmacniania mięśni, w tym rodzaju treningu możemy również mówić o zwiększeniu swojej gibkości oraz poprawieniu swojej koordynacji ruchowej. W takim treningu istotne jest na pewno urozmaicenie form wykonywanych ćwiczeń. Dlatego też trening funkcjonalny bardzo dobrze sprawdza się na siłowni. Tam mamy bowiem dostęp  do różnego rodzaju pomocy, do przyrządów takich jak sztangi, sztangielki,  taśmy, gumy, worki bułgarskie, płotki oraz wiele innych.

Trening we własnym domu

Niemniej jednak taka forma trenowania jest również możliwa do zrealizowania we własnym domu. Oprócz wymienionych wyżej zalet treningu funkcjonalnego nie można nie wspomnieć także o takim elemencie, jakim jest ograniczenie możliwości wystąpienia różnych urazów podczas codziennych czynności. Ponadto w trakcie tego rodzaju treningu wzmacniamy także partie mięśni głębokich. To mięśnie, które bardzo często są zaniedbywane, a stanowią szkielet mięśniowy i dzięki nim możemy mówić o większej sile oraz wytrzymałości.