Właściwości zdrowotne agrestu

agrest

Okres letni, wakacyjny jest dobrym czasem. Właśnie wtedy mamy dostęp do bardzo wielu świeżych owoców i warzyw. Zaczynają się liczne zbiory. W sklepach jest bardzo duży wybór i właśnie podczas czasu zbiorów, wszystko jest przeważnie najtańsze, przez wzgląd na występujący nadmiar. Jest to też świetna okazja do tego, aby uzupełnić niedobry witamin, a także wzbogacić naszą dotychczasową dietę.

Agrest, znany w Polsce

Agrest jest owocem, którego właściwości powinny zostać przede wszystkim docenione przez osoby, które zmagają się z dolegliwością zmęczonych oczu. Wszystko to przez wzgląd na to, iż zawiera duże ilości luteiny, która wspomaga nasz wzrok. Każdy z nas zapewne wie jak wygląda krzak agrestu, a tym bardziej wie jak smakuje. Jak wiadomo, są też liczne odmiany. Największą ilość karotenoidów możemy doszukiwać się w odmianie czerwonej. Najmniej jest w białej. Na co ma jednak wpływ luteina? Otóż jest w stanie zapobiec różnym przewlekłym chorobom, takich jak choroby układu krążenia, choroby oczu, a także nowotworom. Jedzenie agrestu, przez wzgląd na dużą zawartość luteiny jest polecany osobom, które spędzają dużo czasu przed ekranami komputerów, telewizorów czy też przebywającym przez większość czasu w zamkniętych pomieszczeniach.

Owoc niczym flirt

Wyżej wymieniony związek działa niczym filtr, który chroni nasze oczy przed promieniowaniem UVA oraz UVB. Dodatkowo zawiera pektyny oraz kwasy (cytrynowy i jabłkowy), które są odpowiedzialne za prawidłowe trawienie. Świetnie sprawdzi się u osób cierpiących na zaparcia, wzdęcia oraz inne tego typu dolegliwości. Agres posiada także dużo witamin z grupy B oraz magnezu. Wspomaga to zatem układ nerwowy, tym samym poprawiając koncentrację i pamięć. Łagodzi również stres. Warto wspomnieć, że owoc ten działa moczopędnie, a co za tym idzie pomaga oczyścić organizm z toksyn.  Utrzymuje również równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Jest niskokaloryczny i wpływa pozytywnie na przemianę materii, co za tym idzie idealnie sprawdzi się u osób, które dbają o sylwetkę bądź chcą schudnąć.