Właściwości zdrowotne czereśni

czereśnie

Lato daje bardzo wiele możliwych doznań smakowych. Jest to okres, w którym sklepy są przepełnione warzywami i owocami. Skupimy się dzisiaj na wiśniach i ich właściwościach zdrowotnych oraz witaminach i substancjach, które zawierają. Składają się one, co ciekawe, w 80% z wody, przy czym zawierają naprawdę bardzo dużo witamin oraz soli mineralnych. Dzięki temu czereśnie działają odmładzająco. Zdecydowanie korzystnie wpływają na stawy oraz tarczycę. Pierwotnie owoce dotarły do nas z gór Kaukazu oraz Turcji.

Czereśnie dawniej

W dawnych czasach w medycynie ludowej przygotowywano wywary z liści oraz kwiatów. Wpływały one pozytywnie na zdrowie podczas chorób wątroby czy też przy zaburzeniach pracy serca. Natomiast olej z rozgniecionych pestek miał działanie rozkurczające. Dodatkowo zawierają one cyjanidynę, która zmniejsza odczuwanie bólu wywołanego przez kryształki kwasu moczowego u osób, które cierpią na dnę moczanową (artretyzm). Witaminy z grupy B również wpływają pozytywnie na leczenie tej przypadłości. Osoby, które cierpią na opuchnięcia i zniekształcenia stawów powinny zdecydowanie sięgnąć po te owoce. Nie jest jednak stricte skierowane do osób chorych. Osoby zdrowe jak najbardziej również powinny korzystać z ich dobrodziejstw i jeść je w celu uniknięcia tej choroby.

Witaminy w czereśniach

Czereśnie zawierają również duże ilości potasu, który usuwa z naszego organizmu nadmiar soli. Ma to zdecydowanie dobroczynny wpływ na pracę naszego serca oraz na regulowanie ciśnienia tętniczego krwi. Zawierają także kwertycyny, odpowiedzialne za zmniejszanie przepuszczalności naczyń krwionośnych, regulację poziomu cholesterolu w surowicy krwi, a także przeciwdziałanie zjawisku utlenianiu się cholesterolu. Jedząc czereśnie możemy naszemu organizmowi dostarczyć dużą dawkę jodu. W konsekwencji tego, wzmoże to pracę hormonów tarczycy, które m.in. są odpowiedzialne za regulację przemiany materii. Regulują także pracę przewodu pokarmowego oraz pracę trzustki. Mogą także działać łagodząco i lekko moczopędnie. Są także przeciwutleniaczami.